1426. Hogyan válassz vadászgörényt? A származás
Hogyan válassz magadnak görénykölyköt? Segítünk, hogy gazdi és vadászgörény egymásra találhassanak.
Hogyan válassz magadnak görénykölyköt? Segítünk, hogy gazdi és vadászgörény egymásra találhassanak.
Az egészséges tengerimalac szeme csillogó és tiszta, mindenféle homálytól mentes. Az orra szintén tiszta, szőre pedig fényes. Mivel a tengerimalac zsákmányállat, ezért esetleges betegségének tüneteit a végsőkig leplezni próbálja. Ha gubbaszt, nem eszik, nem iszik, nem ürít az már súlyos állapot, amivel azonnal egzotikus állatorvost kell felkeresni.
Sok törpepapagáj tulajdonos számára nem csupán a megfelelő minőségű eledel, és a szakértelemmel berendezett kalitka jelenti a gondoskodást; ők madaraik szívügyeire is odafigyelnek. Ehhez persze nem árt megtudni, hogy milyen nemű szerelemmadárnak is nevezett tollas barátjuk. Ám ez nem is olyan egyszerű feladat!
Gyógyító kutyákról már sokat hallottunk, az idősek otthonába és kórházakba bevitt terápiás kutyákról is, egy amerikai kutatás pedig bebizonyította azt, hogy a képzett kutyák már korai stádiumban képesek érzékelni az emberek rákos elváltozásait. Hogy hogyan? Lássuk!
Kutyahűség van, és "csibészség" is akad bőven a kedvenceink részéről. De vajon megbánják -e a tetteiket? Sok gazda látta már a kutyája átszellemülten bűnbánó tekintetét, ha leszidja egy-egy tiltott dolog elkövetéséért. Valódi a megbánás? Vagy csak már túl jól ismernek, bennünket, embereket?
A "szagnak" több oka is lehet, mivel nem adott pontos leírást, csak tippelni tudok. Általában valamilyen kifolyás vagy váladék okozza. Előfordulhat, hogy vetélés vagy gennyes méhgyulladás van a kifolyás hátterében. Az állatok ilyenkor sokat tisztogatják magukat, ennek ellenére érezhet némi édeskés szagot. Ebben az esetben állatorvoshoz kell fordulni. Hosszú szőrű hörcsögöknél figyelni kell a végbéltájék tisztán tartására, a hígabb széklet ugyanis a szőrre ragadva dugót képezhet a végbélnyílás előtt és lehetetlenné teszi a székletürítést. Ebből is eredhet az állatok "szaga", ezért célszerű a végbél körüli hosszú szőröket lenyírni.
A leírásból arra következtetek, hogy tényleg el van dugulva a görény orra. Ezt nem csak gyulladás, megfázás okozhatja. Hasonló tüsszögést-prüszkölést válthat ki az orrjáratban elakadt idegen test (pl. felszippantott játék, szalmaszál, toklász), továbbá okozhatja a túlságosan poros macskaalom vagy széna. Azt javaslom, mindenképpen győződjön meg arról, hogy pormentes az állat alomanyaga, esetleg cserélje ki (pl. bentonit macskaalmot szilikagélesre). Ha a tünetek ennek ellenére sem szűnnek, mindenképpen keresse fel állatorvosát.
A malac lábán lévő dudorról látatlanban nem sokat tudok mondani. Lehet jóindulatú szövetszaporulat, esetleg felfekvés, de előfordulhat az is, hogy rosszindulatú daganatról van szó. A dudorral kapcsolatban azt javaslom, keresse fel állatorvosát, aki eltávolítja a duzzanatot, vagy citológiai mintavétel után eldönti jó- vagy rosszindulatú-e a "dudor". A malac bőre valóban kiszáradhat a fürdetéstől, különösen, ha túl erős vagy nem megfelelő sampont használt. Ilyenkor fehéressé, korpássá válik az állat bőre, s ez leginkább a szőrmentes helyeken látszik (fülén, orrán). A bőr idővel visszanyeri rugalmasságát, de ez a folyamat gyorsítható bőrregeneráló készítményekkel (pl. Dermoscent rácsepegtető oldat), amit szintén állatorvosától szerezhet be.
Egy egész továbbképzésre szóló kérdéssorozatot tett fel, igyekszem válaszolni, de javaslom, hogy olvasson utána a témának szakkönyvekben, és ne a laikusok meggyőző tanácsait fogadja meg. A miniatűr kutyák általában akkor kerülnek veszélybe, ha jelentősen nagyobb termetű kannal pároztatják őket, és ilyenkor abszolút nagy magzatok alakulnak ki, amelyek nehézellést okozhatnak. A vemhesség alatt nem szabad kalciumkiegészítést adni, mert "elkényelmesedik" a mellékpajzsmirigy, és a tejelés alatt, amikor igazán hirtelen nagy mennyiségű kalciumot kell mobilizálnia, illetve felszívnia, erre nem lesz képes. Ugyanakkor a tejelés alatt már kötelező kiegészítő Ca-Phosphor készítményt adni, (pl. Cal-D-phos tbl.). Ellés után 24 óran belül tessék elvinni ultrahangvizsgálatra a kutyát, hogy megvizsgálják a méhét, nem maradt-e benne magzat.
Ha ismételten ivarzási tüneteket okoz, akkor biztos, hogy maradt benne működő petefészekdarab. Újabb műtét javasolt, ha végleg meg szeretné oldani a problémát!