1441. Médiapatkányok – állatkínzás főműsoridőben
Észrevettétek, hogy a tévésók áradatában egyre több az állatkínzás? Hát mi felfigyeltünk rá! Olvasd el és fűzd hozzá saját megfigyeléseidet!
Észrevettétek, hogy a tévésók áradatában egyre több az állatkínzás? Hát mi felfigyeltünk rá! Olvasd el és fűzd hozzá saját megfigyeléseidet!
A kutyapanzió kényelmes és biztonságos megoldás azoknak, akik nem akarják a szomszédaikra bízni kedvenceiket a nyaralás (telelés) alatt. A háziállat.hu utána járt, mit kínálnak.
Furcsa a kérdés, de legalább ennyire meglepő a válasz. Egy kisemlős az ivászat bajnoka, a hossza mindössze 13-18 centiméter, farka nagyjából ugyanekkora, a testtömege pedig 80-150 gramm. Ő a nyílfarkú mókuscickány (Ptilocercus lowii). Az állatvilág szeszfogyasztó rekordere. Hogy miért jó ez neki? És miért jó nekünk? Erről írtunk...
El kell mennünk és a kutyánk unatkozik? Vagy szeretnénk, ha ő is lazítana kicsit, mint mi? Tegyünk be neki egy DVD-t, garantáltan élvezni fogja! Lehet, hogy az Arábiai Lawrence vagy a Ben Hur nem lesz a kedvence, de vannak speciális filmek, amiket imádni fogy. Hogy mik ezek? Mindjárt kiderül.
Már az ősember is azt gondolta, hogy az elejtett állatok erejét megörökli, és a barlangra rajzolt vadászatokat ábrázoló képeknek is mágikus erőt tulajdonított. Sok hitvallás szerint bizonyos állatokat ábrázoló amulettek erővel és szerencsével ruházzák fel viselőjüket.
Ha a probléma valóban neurológiai, akkor konzervatív kezelésként a steroid (neuroprotektív methylprednisolon hatóanyagot tartalmazó) gyógyszer szedése eredményezhet javulást. Ahhoz, hogy ezt kiderítsék, korrekt neurológiai vizsgálatot és kiegészítő vizsgálatként röntgenfelvételt kell készíteni kutyádról, ha az elváltozás csak műtéttel orvosolható, abban az esetben myelográphiát vagy -ha lehetséges - kevésbé invazív vizsgálatként MRI-felvételt fognak készíteni a kollégák az elváltozás helyének pontos meghatározása céljából. Ha a tünetek hátterében ízületi elváltozás állna, az könnyen kideríthető egy alapos orthopédiai vizsgálatot követő röntgenfelvételről, ebben az esetben az elváltozás súlyosságától függően nem szteroid fájdalomcsillapító szedése vagy orthopédiai műtét a megoldás a gyógyuláshoz. A hasmenés okának kiderítése nem nélkülözheti a bélsár parazitológiai vizsgálatát, ha ez negatív, akkor endoscopos vizsgálat (végbéltükrözés) javasolt bioptátum vételével egybekötve és a bioptátum szövettani vizsgálata eredményének ismeretében fognak dönteni a lehetséges kezelésről. Utolsó kérdésedre válaszolva, valóban lehet nyirokkeringési zavar a háttérben, a prosztata pontos vizsgálatához szükség lenne ultrahangfelvételre. A sokszor történő bő vizelés hátterében állhat idült veseelégtelenség, cukorbetegség, diabetes insipidus, stb. Meg kellene figyelned, hogy többet iszik-e a kelleténél, szükséges lenne vizeletvizsgálatra és vérkép + biokémiai vizsgálatra, természetesen hasi ultrahangvizsgálattal kiegészítve, így derülhet csak ki a tüneteket okozó háttérben álló betegség, ennek ismeretében lehet megkezdeni a kezelést.
Alapvetően minden macskában kódolva van genetikailag a vadászösztön/egerészés, de fajtatiszta macskákat, mint a ragdoll például, nem ilyen céllal szoktak vásárolni (sok pénzért!) és tartani! De például a lakásba lehet neki vásárolni műegeret és biztos szívesen eljátszogat majd vele.
Sajnálatos, ami a cicáddal történt, de tudnod kell, hogy a legkörültekintőbb és leggondosabb állatorvosi (orvosi) beavatkozás (altatás) során is előfordulhat, hogy a beteg túlalszik. Ebben az egyedi és fajtabeli érzékenység, a kor az egészségi állapot játszik nagy szerepet. Altatás során a szakma szabályai szerint járunk el, mindig az állat korának, egészségi állapotának, fajtájának megfelelő altatási módot végezzük előzetes klinikai vizsgálat után, majd altatás alatt folyamatosan monitorizáljuk. Mindezek ellenére - mint már említettem - előfordulhat a fent említett probléma. Abban is igazad van, hogy a sziámi fajta érzékenyebben reagálhat az altatószerekre. Ezeknek a cicáknak olyan állatorvosi rendelőben célszerű elvégeztetni az ivartalanítását, amelyik megfelelő felszereltséggel és szakértelemmel rendelkezik a rizikópáciensek narkózisának vezetésére. Így a beavatkozások során esetleg előforduló kockázati tényezőket a minimálisra csökkenthetjük.
Praktikus lett volna magáról a "problémáról" is küldeni egy képet, mert az a gyanúnk, hogy esetleg nem is kullancsról van szó, hanem egy csecsbimbóról és ezért "nem akar kifordulni". Én nem fújogatnám otthon ennyi próbálkozás után semmivel, hanem elvinném megmutatni egy szakembernek, például egy állatorvosnak. Ajánlom figyelmükbe az alábbi videófilmet is.
Attól, hogy fiú, még lehet csecsbimbó! Ugyanis nekik is van! Ahogy nekünk emberférfiaknak is! :) Bekenni nem szabad, mert ha még él ennyi szadi után, akkor bekenve beköpi az összes fertőző anyagot. Attól, hogy lefényképezi, még nem lesz nyugodtabb a kutya, hogy kiszedhessék. Segíteni úgy tudok, ha elhozzák rendelőmbe (www.kutyavari.hu). Biztos megbírkózunk a dologgal!