1486. Mi az a kennel köhögés?
A kennel köhögés egy fertőző légcső- és hörgőgyulladás, aminek számos oka lehet. Nem jár lázzal, a kutya eszik, iszik, de erősen köhög.
A kennel köhögés egy fertőző légcső- és hörgőgyulladás, aminek számos oka lehet. Nem jár lázzal, a kutya eszik, iszik, de erősen köhög.
A kennel köhögés sokszor magától is elmúlik, mint az embereknél egy "megfázás". Azonban gyulladáscsökkentőkkel, köhögéscsillapítókkal vagy éppen hurutoldókkal, immunerősítő szerekkel, vitaminokkal, és szükség esetén antibiotikummal a betegség lefolyása gyorsítható, a tünetek (főképp a kínzó köhögés) enyhíthetőek.
Sok kérdés érkezik Dr. Háziállat postaládájába a kutyák ivartalanításával kapcsolatban. Mikor esedékes az ivartalanítás, egyáltalán szükség-e, és ha igen, hogyan hozhatjuk meg a legjobb döntést?
A hüllők terráriumának kialakításakor nem árt tisztában lennünk az állatok fajtajellemzőivel és tartásuk alapvető feltételeivel. Most a vörös királysikló terráriumi tartásának szabályaival ismerkedhetünk meg.
Egyre több pórázvégen vonuló macskával találkozunk az utcákon. De vajon szabad-e egy macskát pórázon sétáltatni?
Az ivartalanítás túlnyomórészben csak a kutya szexuális dominanciájával összefüggő viselkedésére van hatással. A "rakoncátlan" és "konok" jelzőket mi kutyatrénerek "neveletlen" vagy "nem megfelelően nevelt" szavakkal fejezzük ki. Ma divatos kifejezésként használják a neveletlen, nem megfelelő tartási körülmények között tartott, fizikai és pszichikai igényeiben kielégítetlen kutyákra a "hiperaktív" megbélyegzést. Sok esetben ez nem fedi a valóságot. Részletes tanácsokat csak a kutya adatainak és tartási körülményeinek ismeretében és viselkedésének tesztelése után lehet adni.
A tüzelés, illetve az annak hátterében álló hormonális változások okozhatnak viselkedésváltozást. Célszerűnek tartanám - az állatorvosukkal egyeztetve - megfigyelni, hogy a tüzelés alatt, illetve utána történik-e változás. Amennyiben ez kizárható, és jelenlétükben semmi viselkedésváltozást nem tapasztaltak, úgy feltehetően ún. szeparációs szorongásról van szó. Ennek kezelésére már számos megoldás kínálkozik, de a legfontosabb egy részletes, és alapos beszélgetés állatorvosukkal, hogy esetleg kiderülhessen, mi áll a szorongás hátterében. (példa: távollétükben valami kellemetlenség érte az állatot).
A tünetek alapján akár a macskák alsó húgyúti betegségéről (FLUTD) is lehet szó. Keressék fel az állatorvosukat.
Az elmondottak alapján kutyájának emlődaganata van. Azonnali állatorvosi vizsgálatot, és a daganat műtéti eltávolítását javaslom. A daganat rohamos növekedésével egyre nagyobb műtéti sebre, hosszabb műtétre kell számítani, így fontos, hogy időben kerüljön ellátásra a kutya. Az életkor miatt ne aggódjanak, amennyiben a műtét előtti vizsgálatok alapján a kutya egészséges, úgy az altatás megfelelő körülmények között biztonságos ebben az életkorban is!
A legtöbb szuka a vérzés kezdete utáni 10. és 15. nap között veszi fel a kanokat. Ez az időszak általában 3-4 napig tart. Az első fedeztetés ideális időpontja a harmadik, negyedik tüzelésre tehető, amikor a szuka már másfél-kétéves. Az Önök esetében célszerű lenne megvárni a harmadik tüzelést, de biológiai szempontból nincs akadálya a fedeztetésnek.