1506. Melyik kutyafajta alkalmas vakvezetésre?
Vakvezetésre leggyakrabban német juhászkutyát és labrador retrievert alkalmaznak, de használnak keresztezett kutyafajtákat is.
Vakvezetésre leggyakrabban német juhászkutyát és labrador retrievert alkalmaznak, de használnak keresztezett kutyafajtákat is.
Német juhászkutya. Nehezen vitatható, hogy ez az intelligens, bátor, hűséges, megtéveszthetetlen, tetszetős külsejű, izmos állat a legnépszerűbb, legtöbbre értékelt szolgálati kutya világszerte.
A labrador retriever őseit különféle retrieverekkel, szetterekkel, pointerekkel keresztezték. Eredetileg az újfundlandi halászok mindenes munkakutyája volt.
A farkát kergető pit bull, és a képzeletbeli legyek után megszállottan kapkodó dobermann egy hibás gén miatt beteg?
A Jack Russell terrier a foxi és más angol terrierek keresztezésével jött létre az 1800-as években, de csak 1900-ban ismerte el hivatalosan is önálló fajtaként a Nemzetközi Kinológiai Szövetség.
A kaparás és a rágás általában a fajtából adódik, de lehet pótcselekvés is. Ha elmennek sétálni, próbáljon meg a kutyával labdázni vagy egy bottal játszani vele. Fontos, hogy a kutya magával játsszon, ne csak céltalanul szaladgáljon. Esetleg tanítson neki valamit. Az is jó, ha csak az általános engedelmességi gyakorlatokat (ül, fekszik, fordulatok, helyben maradás). A kutya felesleges szellemi kapacitását leköti, és fizikai kimerültséget is elér vele. Így amikor otthon marad esetleg egyedül, pihenni fog, és azt várja, mikor mennek megint játszani. A pórázon való húzásról való leszoktatást sajnos elég nehéz leírni. A kutya rohanását mindenféleképpen negatív élménnyel kell összekötni (erős pórázrántás). Amikor a húzás abbamarad, meg kell dicsérni szóval és simogatással, és a pórázt azonnal lazán kell tartani. Ha ismét sietne, kezdeni kell előlről, és a rántás legyen erősebb. Azt tudom javasolni, keressen fel a közelben egy kutyaiskolát vagy egy kiképzőt. Biztosan kap majd segítséget a többi faladat megoldásához is.
A jelenség több okra is visszavezethető. Idős macskáknál természetes, hogy bőrük szerkezete idővel megváltozik és ez korpásodást okoz. Előfordulhat még rendszeres - erősebb - fésülés, vagy sok fürdés következtében is. Ha a korpásodás bőrelváltozás következménye, akkor érdemes orvoshoz fordulni, egyébként kímélő, gyógynövényes samponnal fürdesse.
A kutya két dolog miatt pisilhet a liftben: vagy mert fél, vagy mert nem tudja tartani. Egy nap többször is le kell vinni a kutyust, hogy szükségleteit elvégezze (7-8 alkalom, alvás vagy evés után feltétlenül), és ha ez megtörtént, meg kell dicsérni. Ugyanígy, ha a liftben vagy a lakásban piszkít, össze kell szidni, néhányat a fenekére csapni. Próbálja meg, hogy ha nem laknak túl magasan, akkor ne lifttel vigye le sétálni, hanem lépcsőn és ne hagyja, hogy a lépcsőházban megálljon. Futni ugyan nem kell, de határozott léptekkel haladjon.
A tünetek alapján sok mindenre lehet gondolni (pl. valamilyen fertőzés, ami az idegrendszert is megtámadta, esetleg mérgezés (takarmányból)), ezt nagyon nehéz pontosan kideríteni, de mindenképpen állatorvoshoz kell vinni, hogy kezelést kapjon!
A mini méretű kutyákra jellemző a gyengébb idegrendszer, ennek valószínűleg genetikai háttere van. Céltudatos neveléssel sokat lehet javítani a helyzeten, mint például rendszeresen emberek közé járással, akik azonnal nem akarják agyonölelgetni. Ez ugyanis stressz a kicsi kutyusnak. Nyugodt körülmények között, otthon kell pórázhoz szoktatni, és nem szabad hagyni, hogy húzzon. Ilyenkor meg kell állni, és amikor megnyugszik akkor továbbmenni. Segíthet még a tisztán természetes alapanyagokból összeállított NATUR-CALM oldat, mely állatpatikákban (például ANIVET) kapható és rendszeres adása kiegyensúlyozott idegállapotot eredményez ideges kutyáknál.