1506. Melyik kutyafajta alkalmas vakvezetésre?
Vakvezetésre leggyakrabban német juhászkutyát és labrador retrievert alkalmaznak, de használnak keresztezett kutyafajtákat is.
Vakvezetésre leggyakrabban német juhászkutyát és labrador retrievert alkalmaznak, de használnak keresztezett kutyafajtákat is.
Német juhászkutya. Nehezen vitatható, hogy ez az intelligens, bátor, hűséges, megtéveszthetetlen, tetszetős külsejű, izmos állat a legnépszerűbb, legtöbbre értékelt szolgálati kutya világszerte.
A labrador retriever őseit különféle retrieverekkel, szetterekkel, pointerekkel keresztezték. Eredetileg az újfundlandi halászok mindenes munkakutyája volt.
A farkát kergető pit bull, és a képzeletbeli legyek után megszállottan kapkodó dobermann egy hibás gén miatt beteg?
A Jack Russell terrier a foxi és más angol terrierek keresztezésével jött létre az 1800-as években, de csak 1900-ban ismerte el hivatalosan is önálló fajtaként a Nemzetközi Kinológiai Szövetség.
A nyár közepe a vedlések időszaka, így legvalószínűbb, hogy erről van szó. Ettől függetlenül megelőzésként nem árt egy atkamentesítés- féregtelenítés, amit vagy állatorvossal végeztessen, vagy vásároljon állatpatikában egy spot on (bőrre cseppenthető) készítményt, mint pl. az Ivermectin light. A magkeveréken az "olajos" feliratot nem igazán tudom értelmezni, de például a madarak számára készülő jobb minőségű keverékek pormentesítését is egy speciális olaj közbeiktatásával végzik. A magkeverék akkor a legmegfelelőbb, ha változatos, a madár fajtájának megfelelő összetételű, a magok megfelelően tároltak, előkészítettek és nem régebbiek 0,5-2 évesnél. A száraz magkeverék mellett a hullámos némi zöldeleséget (fűfélék, gyomok levele, bugája) és alkalmanként állati fehérjét (pl. tojást) tartalmazó lágyeleséget is kapjon. Tapasztalataim szerint egy hullámospapagáj napi magkeverék igénye 1,5-2,5cl, évszaktól, mozgás lehetőségtől függően. A napi adagolással elkerülhető a kóros mértékű elhízás.
Nagyon határozottan rá kell szólni, ahányszor a helytelen viseledést mutatja. Mindig ugyanazt a tiltó szót használjuk! Nagyon ajánljuk a Hogyan legyek falkavezér c. cikkeinket.
Az első pár nap könnyen lehet hogy az új jövevény miatt volt izgatott, ezért akár kevesebbet is ehet. De utána már nem indokolt. Véletlen egybeesés lehet, hogy most kevesebbet eszik és másképpen viselkedik. Meg kellene vizsgáltatni hogy mi baja van.
A papagájok túlnyomó többsége párválasztó. Ahhoz, hogy elfogadja az általunk felkínált pár, időre van szüksége, vagyis nem úgy működik a "pároztatása", mint pl. a kutyáknak. Ha párt kap, akkor sem lesz sokkal csendesebb, mivel a nagysándor papagáj "alapból" egy meglehetősen hangos madárka, illetve így még lehetőséget is kap, hogy duóban "énekeljen". Azon lehetőségek számát kellene növelni, melyekkel lefoglalja magát kiabálás helyett. Háncsolható, rágható faágak, csengők, láncok leköthetik a figyelmét. Ha társasházban élnek, úgy megfontolandó, hogy a szomszédokkal való békés egymás mellett élés érdekében mégis meg kellene válni tőle. Kertesházban nem valószínű, hogy olyan mértékű zajt okozna (kivéve zajvédelmi szempontból fokozottan védett terület), mely alapján egy, a hangja miatti feljelentésből elmarasztaló határozat születhet. A papagájok az esti órákban alszanak, nem kiabálnak, így nem sérti a hangjuk a pihenni vágyókat. Amennyiben fentiek figyelembevételével sem sikerül megoldás találni a problémára, úgy megfontolandó, hogy mégis új gazdát kellene találni a madárnak. A papagáj fajták, egyedek egy jelentős hányada még kézze lneveltként is alkalmas lehet tenyészmadárnak. A mesterségesen felnevelt nagysándorok többsége is idetartozik, főként, ha még nem vett fel olyan rossz szokásokat, mint a tolltépés.
De igen, ez túl nagy mennyiség, még egy fiatal kutyának sem javasolt ennyi gyümölcsöt ennie egyszerre!