1601. Vita, a dobermann új gazdát keres
A magyar tenyésztői szakszerűtlenség és maffiastílus újabb áldozatává vált egy német házaspár, és ennek következtében Vita, a 8 hónapos dobermann szuka kutya is.
A magyar tenyésztői szakszerűtlenség és maffiastílus újabb áldozatává vált egy német házaspár, és ennek következtében Vita, a 8 hónapos dobermann szuka kutya is.
Az agresszió és az engedetlenség egyértelmű megnyilvánulásai annak, amikor a kutya próbál a falkavezér szerepére törni. Ám vannak a dominanciának olyan jelei is, melyeket a kezdő kutyatartók hajlamosak a kiskutya kajlaságának betudni.
Örök vita tárgya, hogy vajon jó-e, ha a kutya azt eszi, amit mi, emberek. A szuperpémium eledelekben minden benne van, ami egy kutyának kell, se több, se kevesebb. A legtöbb állatorvos és táplálkozási szakember amellett van, hogy ebből ne engedjünk, de ne is tegyünk hozzá!
A születés az élet csodája. Látni ahogyan egy új élet világra jön, ahogy anya és kicsinye először érintik egymást, mindennél különlegesebb és megkapóbb élmény.
Aki lovagol, az tudja, mennyire idegesítő is tud lenni a monoton légyzümmögés. Ezek a bosszantó kis paraziták legalább annyira elviselhetetlenek a nyári melegben, mit a szúnyogok. De mégsem fújhatjuk be a ló fejét légyirtóval!
A teknősök - hüllők lévén- nem tudják szabályozni belső testhőmérsékletüket, ezért gondoskodnunk kell a megfelelő hőmérsékletről, vízmelegítővel. Valószínűleg a hideg okozhatja a teknős inaktivitását. Természetesen teleltetni is lehet őket, de sok olyan faj van, amit kifejezetten tilos, mert trópusi környezetben él! Az ékszerteknős 10-12 cm-nél nagyobb teknősöket érdemes teleltetni, mert ezek már elég erősek a telelés átvészeléséhez. A telelés előtt koplaltatni kell két hétig a teknőst, hogy a béltartalma kiürülhessen! Ezután egy akváriumba kell tenni, amiben a vízszint a teknős páncéljánál nem magasabb, nehogy megfulladjon! A gombásodás elkerülése érdekében kicsi sót kell tenni a vízbe és sötét helyre tenni, kb 5-12 C fokos környezetbe. Rendszeresen ellenőrizni kell az állatot a telelés alatt, bármi rendellenességet észlel, akkor azonnal le kell állítani a telelést! A telelés 1-3 hónapig tartson és ekkor is havonta le kell cserélni a vizet. Az ébredés után fokozatosan kell visszamelegíteni, kb két hét alatt és csak ezután kínálja meg táplálékkal. Élettartamuk: kb. 20-40 év is lehet.
Számos halfaj nősténye képes egymagában is leikrázni, azonban természetesen az ikrák terméketlenek lesznek ez esetben. Mesterségesen megtermékenyíteni csak hím aranyhal segítségével lehetne (nagyüzemi módon), otthoni tenyésztésnél egy hím aranyhal aktív közreműködése szükséges a termékeny ikrázáshoz. Spontán ikrázás általában ritkábban következik be, mint a normál ikrázásonkénti időköz, azonban mindkettő a körülményektől hőmérséklettől, táplálástól, vízminőségtől, stb függ.
A tollváltás során jelentkező viszkető érzés tolltépésre késztetheti a madarat, netán a tolltokok kipattanásával leváló szarurétegből ( a folyamat meggyorsításával) igyekszik az esetleges kalciumhiányt kielégíteni. Egy kis tálban kellene kalciumkészítményt (pl. Kondifix-mineral) eléjük tenni. Ha a kopasz felületek kb. egy héten belül nem regenerálódnak, úgy meg lehet próbálni a párjától ideiglenesen elválasztani. Ha ez netán fokozott tolltépsét eredményezne, akkor azonnal vissza kell tenni és lehet kezelni őket atka, tolltetű ellen. Élősködők elleni megelőzésként egy hosszú hatásidejű spot on készítmény lehetne használni, mint pl. Ivermectin light. Betegség, baktériumfertőzés a leírtak alapján nem valószínűsíthető.
Új madár beszerzésekor fontos, hogy legalább két hét karantén időszakot tartsunk. Ez idő alatt elvégezzük a féregtelenítést és más élősködőktől való menetesítés, a bélflórát "beállítjuk", átszoktatjuk a jövevényt az általunk etetett eleségekre, illetve megfigyeljük, nem jelentkezik-e valamilyen betegség tünete. Ha a féregtelenítés nem hoz eredményt és tovább fogy a madár, akkor egy szélesspektrumú antibiotikum kúrát kellene elvégezni. Ehhez állatorvos felkeresése szükséges.
A probléma mindenképpen állatorvosi vizsgálatot igényel. Üdvözlettel, Zsömböly Miklós