1621. Hétfőtől tilos az aranyhalakat gömbakváriumban tartani
A hétfőtől hatályos, állatvédelmi törvényt kiegészítő kormányrendelet értelmében tilos az aranyhalakat gömbakváriumban tartani!
A hétfőtől hatályos, állatvédelmi törvényt kiegészítő kormányrendelet értelmében tilos az aranyhalakat gömbakváriumban tartani!
A fészekanyag behordásával napokon belül kezdetét veszi leggyakoribb odúköltő énekesmadaraink - a cinegék és verebek - költési időszaka, ezért aki szeretné segíteni az idei első költésüket, helyezzen ki számukra mesterséges odúkat.
Minek alapján választja ki a homeopata állatorvos kutyánk, macskánk, görényünk, csincsillánk, degunk és a többi kis kedvenc számára a megfelelő szert? Hogyan szállítsuk és tároljuk a homeopátiás szereket?
Miután hazánkban ma még nagyon kevés (10-12 féle) állatok számára törzskönyvezett homeopátiás készítmény kapható a kereskedelemben, ezért sorozatunkban is leginkább a monoszerek adagolását javasoljuk, bevált indikációs alapon.
A vörösfülű ékszerteknős népszerű háziállat, ám a bölcs tekintetű hüllő tartása jóval nehezebb, mint azt első látásra gondolnánk. Bár nem kimondottan kényesek a gyomrukra, sokszor mégis megsínylik a helytelen táplálást.
Mindenféleképp mutassa meg egy állatorvosnak a kutyust. Vizsgálatok szükségesek és azok után lehet csak a problémát diagnosztizálni és kezelni.
4-5 éves korukig képesek szaporodni mind a hímek, mind a nőstények.
Hamar - mindössze 6-8 hét múltán - ivaréretté válik a szíriai aranyhörcsög. A szíriai nőstény párzási hajlama 4 napig tart, majd 7 nap elteltével megismétlődik. Ha a nőstényt 10-12 napon keresztül együtt tartjuk a hímmel, kétszer nyílik lehetőség a párzásra. Mivel a hím szívesen párzik, feltételezhető, hogy ennyi idő alatt a nőstény sikeresen megtermékenyül. A vemhesség 16-18 napig tart. A vemhes nőstény közeléből a hímet - a nyugalom érdekében - célszerű eltávolítani. A hímre is ráfér 4-5 napos pihenés. Ezt követően újból beállítható fedezésre. A sikeres párzáson túljutott nőstény testén már néhány nap elteltével észrevehető a vemhesség. A "várandós" hörcsögöt ajánlatos különválasztani, és egy 10x10x10 cm méretű, továbbá 5 cm átmérőjű lyukkal, kapuval ellátott, felnyitható fedelű fadobozt, odút készíteni, melyet belülről béleljünk ki száraz fűvel, kenderkóccal vagy papírcsíkokkal. 16-18 napi vemhesség után rendszerint éjjel vagy a kora hajnali órákban fial. Az újszülöttek csupaszok és vakok. Számuk 4-12. Az anya a fialás utáni első napokban csak rövid időre és ritkán hagyja el az odút. Ha eközben valamelyik apróság kimászna, kicsúszna a fészekből, azt anyja rögtön fülön csípi, és visszaviszi a többi közé. Mind az újszülötteket, mind az anyát kímélni kell a gyakori szemrevételezéstől, fogdosástól, zaklatástól. Nyolc nap elteltével azonban már bátran felnyithatjuk az odú tetejét, és megnézhetjük a kis családot. Előfordulhat, hogy az otthonos kis fészekben elpusztult vagy életképtelen, netán sérült állatot találunk. Az ilyeneket távolítsuk el. Fialás után 2 hétig ne nyúljunk az odú belső berendezéséhez. Ez idő után azonban késlekedés nélkül tisztítsuk ki, és helyezzünk be új almot. A fiatalok 3 hétig szopnak, de már a 15. naptól kezdve rendszeresen kijárnak az odúból, hogy lassan hozzászokjanak az önálló táplálkozáshoz. A harmadik és a negyedik hét között ajánlatos szétválasztani a különböző nemű fiatalokat, majd valamennyit távolítsuk el anyjuk közeléből, hogy ily módon elkerüljük a túl korai, idő előtti fedezéseket. Elválasztás után az anyaállatot - a hímhez hasonlóan - ajánlatos 4-6 napon keresztül pihentetni, hogy a szülés és a szoptatás után szervezetük újjáépüljön, regenerálódjon. Ha jól tartjuk, nem zargatjuk, nem fogja felfalni a kicsinyeit.
Az agapornisoknál sokszor előfordul, hogy saját tollaikat használják fészekanyagnak (különösen, ha nem kapnak elegendő rágható puhafát, fűzfagallyat). Legtöbbször ezt a rossz szokást már nem lehet visszafordítani legfeljebb a mértéke enyhíthető. A "fekete pöttyök" lehetnek élősködők, ezek ellen legegyszerűbben spot-on készítménnyel, például Ivermectin light-al lehet védekezni. A készítmény hatása 2-3 hónapig tart, ez idő alatt, gazdaállat nélkül a környezetből is kipusztulnak az élősködők. Erős fertőzés esetén az első kezelést két hét múlva érdemes megismételni.
Ha szaporítani szeretnéd hörcsögöd, érdemes egy hím mellé több nőstényt rakni. Már relatíve hamar, 7-8 hetesen elérik az ivarérettséget, s nagyon szapora állatok révén nem nehéz őket szaporítani. Viszont nem szabad túlzásba vinni, mert a nőstények hamarabb meghalnak, ha egymást érik a szülések. Fontos a bőséges élelmezés, mivel az anya könnyen felfalhatja kicsinyeit, ha úgy érzi, nem tudja őket felnevelni. Ilyenkor fontosak a lédús gyümölcsök és zöldségek. A kicsik 2-3 hét vemhesség után születnek, számuk 4-10 között változhat, sőt néha még tíznél is többen születnek egyszerre.