1681. Meglepetés, cicus!
Egy macskának nem nehéz meglepetést okozni. Na de egymás után ennyiszer?
Egy macskának nem nehéz meglepetést okozni. Na de egymás után ennyiszer?
Nem minden kutya ajánlott kisgyerekes családokba, vannak olyan ebek, melyeket még a fajta szerelmesei sem javasolnak egy bizonyos életkor alatt. De léteznek kimondottan gyerek mellé illő kutyák is.
Legyen tapsifülesünk közönséges házinyúl, törpenyúl vagy angóra nyuszi, egy közös mindenképpen van bennük: a rágcsálás szenvedélye. Természetes környezetükben ennek többnyire hasznát veszik, ám a lakásban tartott nyulakra rengeteg veszély leselkedik csillapíthatatlan rágcsálhatnékjuk miatt.
Az alacsony potenciából naponta 3-4x5 golyócskát, a közepes potenciából naponta 2x5 golyócskát, a magas potenciákból, pedig naponta, kétnaponta (D30, C30), esetleg hetente vagy még ritkábban (D200, C200) 1x5 golyócskát adagolunk. Fertőzések megelőzése céljából naponta 3x5 golyócskát adagoljunk az alacsony potenciájú szerekből. Mit jelentenek ezek az adatok pontosan? Elmagyarázzuk!
A betegségek egyetlen élőlényt sem kerülnek el. Hála a tudománynak, a legtöbb betegséget ma már sikeresen lehet gyógyítani, ám sajnos sokan nem fogják fel, mennyire fontos lehet az állatok gyógyszeres kezelése. Az állatorvos nem véletlenül írja fel a recepteket!
Lehet, hogy beékelődött egy takarmánydarabka a pofazacskóba, ami nem tud onnan eltávozni, és gyulladást okozott. Érdemes lenne megmutatni egy állatorvosnak, hiszen lehet, hogy az eltávolításához segítség kell.
Náluk a hiperaktivitás normális, de természetesen lehet ennek oka diszkomfortérzés is. A lédús takarmány melett feltétlenül vizet is kell biztosítani az állatnak! Lehet, hogy egyszerűen csak szomjas az állat. Az üveg nyalogatása utalhat nyomelem- vagy vitaminhiányra. Javasolnék állatnak való vitaminkiegészítést, és másfajta táplálék adását is. Esetleg fájdalmat is jelezhet így az állat, ezért érdemes megmutatni egy állatorvosnak.
A nemi szervük alapján lehet megkülönböztetni őket. A hím állatoknál a végbélnyílás alatt kétoldalt ott domborodnak a herék, amelyeket tapintással is könnyen meg lehet állapítani. Általában az alomszám az ellés után 5 és 9 közé esik, ritkán születik kevesebb utód, de első alkalommal még előfordulhat. A kicsi életkora kevesebb mint 5 nap a leírtak alapján. Sajnos sokszor a szülők megeszik az utódaikat, ez ellen igazán nem sok mindent lehet tenni, de talán már ehhez idősebb a kicsi, hogy ez bekövetkezzen.
A tünetek alapján a nyuszi étvágya megtartott, az étel iránt érdeklődik, csak a felvétellel van gond. Mivel idős nyusziról van szó, ezért gondolni kell mentális problémára (agyvérzés, agyérgörcs, stb.). Ennél azért valószínűbb, hogy a rágóizmokkal, fogakkal vagy az ínnyel lesz gond. Egy megbúvó, beékelődött szénadarabka is okoztat ilyen tüneteket. Ebben az esetben viszont a nyuszi eljut az első falat felvételéig, csak rágási képtelenség miatt azt kiköpi. Javasolnék egy ismételt vérvizsgálatot is, hiszen egyes szervi elváltozások (máj, vese, stb.), csak később jelentkeznek, jóval a tünetek után. A legfontosabb, hogy táplálék nélkül a nyuszi csak nagyon rövid ideig bírja, ezért etetni és itatni kell összeturmixolt szénával és zöldséggel, szükséges továbbá az infúzió és bélflóra adása is. Az eddig adott táplálékot érdemes lecserélni újra.
A nemi szerv előreesésének oka lehet beidegzési probléma, gyulladás, de fokozott nemi aktivitás is. Alapos orvosi vizsgálattal lehet eldönteni, miről is van szó. Az ilyen nemi szerv nyálkahártyája nagyon hamar kiszáradhat és elhalhat, ami súlyos következménnyel jár. Ennek elkerülése érdekében javaslom, forduljon állatorvoshoz.