1726. Amikor a kutyának fáj a mozgás: a csont artritisz tünetei és kezelése
A kutyák csont artritisze lassan terjedő betegség, melynek következtében a porcok elgyengülnek, a mozgás nehézkessé, fájdalmassá válik.
A kutyák csont artritisze lassan terjedő betegség, melynek következtében a porcok elgyengülnek, a mozgás nehézkessé, fájdalmassá válik.
Mire figyeljünk, hogy biztosan megfelelő szoba kennelt válasszunk?
Az utóbbi 2 évben az állattartók száma exponenciálisan megnövekedett. Míg egyesek teljes lelküket beleadják az állatok gondozásába, mások szép kis pénzösszegekhez jutnak az illegális állatkereskedelemmel.
A tengelici menhely bezárása miatt sürgőssé vált a még bennlévő kutyák elhelyezése. Jelenleg kb. 90 kutya várja megmentőjét a menhelyen. A ki nem vitt kutyák nagy eséllyel el lesznek altatva a helyi önkormányzat eljárásában.
Mi, a ZZ-sek, a Magyarországon élő összes állat, de főként a kutyák és macskák helyzetének jobbításán dolgozunk. Mentünk és örökbe is adunk, és tudjuk, hogy ezeknek az állatoknak az életet adtuk. Azonban ennél többet szeretnénk, azt hogy amelyik megszületett, annak mind jusson esély, szerető gazdi.
A hörcsögbetegségek nagy csoportját a bőrelváltozások alkotják. Tünetei lehetnek a viszketés miatti vakarózás, valamint a szőr hullása is. Gyakoriak az atkák okozta, erős viszketéssel járó bőrelváltozások. Sokszor találkozhatunk a bőr gombás elváltozásával is. Ilyenkor a szőr foltokban töredezik, illetve hullik ki. Ez a szőrhiányos terület pikkelyszerűen hámlik, és esetenként viszket. A vakarózás miatt másodlagosan gennyes bőrgyulladás is kialakulhat. Kezelésként a szőrhiányos bőrfelület gombaölő szerrel való ecsetelését végezhetjük el. Mivel egyes gombafajok az emberre is átterjedhetnek, csak kesztyűvel nyúljunk a beteg állatokhoz. Mivel az atka és a gombafertőzés tünetei hasonlóak, teljes biztonsággal csak laboratóriumi vizsgálattal lehet elkülöníteni azokat.
Igen, ez lehet akár normális is. Bizonyára van a környéken néhány kandúr, akikek a jelenléte erősen stimulálja a hormonális működését. Az sem elképzelhetetlen, hogy van valami rendellenesség a petefészkein (pl. egy ciszták), amelyek miatt szinte folyamatosan ivarzik. Sajnos már elég koros cicának lehet minősíteni, de ha egyébként egészséges, akkor a legjobb lenne megoperáltatni!
Felnőtt kígyók, az évek előrehaladtával egyre lasabban nőnek és így a vedlések is egyre ritkábbak. Átlagos esetben 2-3 hónap szokott lenni a vedlések közt eltelt idő, de ez sok tényező függvényében változhat (hőmérséklet, évszak, tápláltsági állapot, esetleges sérülések, stb.) Ha minden egyébb rendben van a siklóval, úgy nem hiszem, hogy aggódni kellene emiatt. Majd vedleni fog, ha úgy érzi itt az ideje. Vedlési rendellenességek során néha előfordulhat, hogy a vedlés folyamata megindul ugyan, de a kígyó egyáltalán nem kezd el kibújni a bőréből és a bőr "rásül". Ebben az esetben mindenképp segíteni kell megszabadulni a régi bőrtől (különösen figyelni kell a szemekre és a farok végére, nehogy maradjon rajta rászáradt bőr). Egy hozzáértő állatorvosi vizsgálat biztos nem haszontalan.
Így lesz válogatós a kutya. Mármint, ha valamit nem eszik meg, kap mást. Természetesen azt a tápot, amitől hasmenése van, nem ajánlott etetni, mert abban van valami, amit ő nem igazán bír. Ebben a korban - a fogváltást közvetlenül megelőző időszakban - a rágás fájdalmas is lehet. Ezért azt javaslom, hogy - ha ezt szerette, és nem okozott hasmenést - maradjanak a Purinánál, azaz ez legyen előtte egész nap, hogy ha megéhezik, rágcsálhasson, és emellett napi 3(4)-szer etessék konzervvel és házikoszttal is. A későbbiekben a probléma minden bizonnyal meg fog oldódni. (Megpróbálkozhatnak a száraz tápot kevés húslevesben felpuhítva - húsleves kocka - kínálni. Ezt azonban ne hagyják előtte egész nap.)
Ha a csípése erőteljes, fájdalmat okozó, akkor feltehetően fél az őt megfogó kéztől. Az ilyen jellegű csípés semmiképpen nem hiánytünet.