1751. Készítsünk leguán fészket
A tojásrakáshoz készülődő nőstény leguán éjt-nappallá téve keresi a legalkalmasabb helyet utódjai számára. A vadonban vermeket ás, a terráriumban nekünk kell biztosítanunk az ideális feltételeket.
A tojásrakáshoz készülődő nőstény leguán éjt-nappallá téve keresi a legalkalmasabb helyet utódjai számára. A vadonban vermeket ás, a terráriumban nekünk kell biztosítanunk az ideális feltételeket.
A nem fertőző betegségek nem megfelelő környezeti tényezők hatására alakulnak ki. Az akváriumi halak számára ez tényező elsősorban maga a víz.
A legfontosabb és legnehezebb az akváriumi halak tenyésztésben az optimális életkörülmények megteremtése az akváriumban található összes vízi szervezet számára. Az optimális környezeti feltétel sok tényezőn alapul: a víz gáz-és só tartalma, hőmérséklete, a növények mennyisége és fajösszetétele, világítás, a tápanyag mennyisége, minősége és típusa, a halak száma, stb.
Az akváriumi halfajok többsége melegvízi. Tartásukhoz az optimális vízhőmérséklet 18-27°C között ingadozhat. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a halak hidegvérű állatok, és a testhőmérsékletük megegyezik a külső környezet, vagyis a víz hőmérsékletével.
A legtöbb akváriumi hal nagy mennyiségű oldott oxigént igényel, melynek mennyisége a víz kémiai összetételének egyik legfontosabb mutatója. Az oldott oxigén tartalma a vízben elengedhetetlen úgy a halak, mint minden más élőlény, vízinövény számára.
Kedves Gazdi! Több szempontból sem kedvező egy hím és egy nőstény együtt tartása. Bár a dzsungáriai törpehörcsög társaságkedvelő állat, általában csak a különböző neműek férnek meg békésen egymás mellett (következetes összeszoktatást követően). Külön neműeket pedig azért nem érdemes együtt tartani, mert az ivarérést követően a nőstény folyamatosan elleni fog és ez hosszútávon ártalmas neki. Amennyiben a szaporulat nem jelent gondot és a nőstény már legalább 3 hónapos, akkor meg lehet próbálkozni az összeszoktatással. Ha el is fogadják egymást, a nagyméretű ketrecben mindkettő számára legyen külön kuckó, ahová el tud bújni, akár a másik fél elől is.
Kedves Gazdi! A szobatisztaságra nevelésről ebben a cikkünkben írtunk bővebben: Szobatisztaságra a kiskutyát is nevelni kell. Valóban sok türelem és kitartás kell a cél eléréséhez, de rendszeres és következetes odafigyeléssel a kutyus rövid időn belül szobatiszta lesz. A folyamat talán legnehezebb része, hogy egyértelmű visszajelzéseket (dicséret, tiltószó) adjon azzal kapcsolatban, hogy mit vár el tőle. A séták és a kint töltött idő annyi ideig tartson, amíg a kiskutya elvégzi a dolgát, ezt követően pedig mindig dicséret következzen. Balesetek egy ideig még előfordulhatnak, de előbb-utóbb a kiskutya fejében is összeáll a kép, hogy hol kell elvégeznie a dolgát. Fontos, hogy ha véletlenül bevizel, akkor nagyon alaposan tüntesse el annak szagát és nyomait a házból! Illetve hasznos, ha az ürítések rendszerességét is figyelmemmel kíséri, és ehhez időzíti a szabadban töltött időt.
Kedves Gazdi! El kellene végezni vérből az allergén diagnosztikát, hogy mikre allergiás (Spot Platinum Allergia teszt, Spectrum Allergia Laboratórium) és az eredmények alapján lehetne egy egyedi szérumot készíttetni akutyusnak, amitől tünetmentes lesz, mallékhatások nélkül. Üdvözlettel Dr.Szaniszló Ferenc
Kedves Gazdi! Ezen tünetek alapján látatlanban nehéz bármit is mondani, feltétlenül mutassa meg a kutyát egy állatorvosnak!
Az udvari tartás véleményem szerint jobb megoldás lenne. Másik cicát csak akkor vegyen mellé, ha már megszokta az új helyét.