1751. Készítsünk leguán fészket
A tojásrakáshoz készülődő nőstény leguán éjt-nappallá téve keresi a legalkalmasabb helyet utódjai számára. A vadonban vermeket ás, a terráriumban nekünk kell biztosítanunk az ideális feltételeket.
A tojásrakáshoz készülődő nőstény leguán éjt-nappallá téve keresi a legalkalmasabb helyet utódjai számára. A vadonban vermeket ás, a terráriumban nekünk kell biztosítanunk az ideális feltételeket.
A nem fertőző betegségek nem megfelelő környezeti tényezők hatására alakulnak ki. Az akváriumi halak számára ez tényező elsősorban maga a víz.
A legfontosabb és legnehezebb az akváriumi halak tenyésztésben az optimális életkörülmények megteremtése az akváriumban található összes vízi szervezet számára. Az optimális környezeti feltétel sok tényezőn alapul: a víz gáz-és só tartalma, hőmérséklete, a növények mennyisége és fajösszetétele, világítás, a tápanyag mennyisége, minősége és típusa, a halak száma, stb.
Az akváriumi halfajok többsége melegvízi. Tartásukhoz az optimális vízhőmérséklet 18-27°C között ingadozhat. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a halak hidegvérű állatok, és a testhőmérsékletük megegyezik a külső környezet, vagyis a víz hőmérsékletével.
A legtöbb akváriumi hal nagy mennyiségű oldott oxigént igényel, melynek mennyisége a víz kémiai összetételének egyik legfontosabb mutatója. Az oldott oxigén tartalma a vízben elengedhetetlen úgy a halak, mint minden más élőlény, vízinövény számára.
Én is a Sedalin oral gélt tudom javasolni erre a célra. Adagja: 1/2-1 ml/állat. Javaslom ételbe bekeverve inkább a nagyobb adagot beadni. Kb. 15 perc múlva hat, tehát nem kellene hagyni, hogy elkóboroljon. Húzzanak gumikesztyűt és vigyázzanak nagyon, nehogy megharapja Önöket. Ajánlatos rögtön be is oltatni veszettség ellen. A másik megoldás az altatópuskás ember, szerintem a szegedi állatkertben kell lenni ilyennek. Tessék esetleg felhívni Őket.
Azt, hogy mi a baja, nem tudom megmondani, ugyanis a legtöbb teknőcbetegségnek ehhez hasonló tünetei vannak. Csak alaposabb fizikális illetve (ha szükséges) műszeres vizsgálatokkal lehet pontosabban megítélni, hogy mi is lehet a baj, majd ezek ismeretében lehet elkezdeni a kezelést. Ezért célszerű lenne mihamarabb állatorvoshoz vinni.
Szándékosan fut neki vagy véletlenül? Mindig csak az ajtónak vagy másnak is nekimegy? Lát egyáltalán a csincsilla? Más probléma is van vele, vagy csak ezek a tünetek? A terráriumában jól tud tájékozódni? Ezekre a kérdésekre kellene választ kapni, hogy kicsit pontosabban meg lehessen ítélni, mi is lehet a probléma.
A fogínygyulladás oka lehet a leucosison kívül más is. Előfordulhat a vese elégtelen működése vagy Macska-Aids, FIV, fertőző hashártyagyulladás miatt is. Az ok kiderítése feltétlenül szükséges a kezelés megszabásához.
A picike ékszerteknősök sajnos nagyon esendőek. Ha nem esznek, annak nagyon sok oka lehet, leggyakoribb a kalcium/D-vitamin hiány. Ezért mindenképpen azonnal állatorvoshoz kellene vinni, ahol megvizsgálják és megfelelő kezelésben részesítik!