1751. Készítsünk leguán fészket
A tojásrakáshoz készülődő nőstény leguán éjt-nappallá téve keresi a legalkalmasabb helyet utódjai számára. A vadonban vermeket ás, a terráriumban nekünk kell biztosítanunk az ideális feltételeket.
A tojásrakáshoz készülődő nőstény leguán éjt-nappallá téve keresi a legalkalmasabb helyet utódjai számára. A vadonban vermeket ás, a terráriumban nekünk kell biztosítanunk az ideális feltételeket.
A nem fertőző betegségek nem megfelelő környezeti tényezők hatására alakulnak ki. Az akváriumi halak számára ez tényező elsősorban maga a víz.
A legfontosabb és legnehezebb az akváriumi halak tenyésztésben az optimális életkörülmények megteremtése az akváriumban található összes vízi szervezet számára. Az optimális környezeti feltétel sok tényezőn alapul: a víz gáz-és só tartalma, hőmérséklete, a növények mennyisége és fajösszetétele, világítás, a tápanyag mennyisége, minősége és típusa, a halak száma, stb.
Az akváriumi halfajok többsége melegvízi. Tartásukhoz az optimális vízhőmérséklet 18-27°C között ingadozhat. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a halak hidegvérű állatok, és a testhőmérsékletük megegyezik a külső környezet, vagyis a víz hőmérsékletével.
A legtöbb akváriumi hal nagy mennyiségű oldott oxigént igényel, melynek mennyisége a víz kémiai összetételének egyik legfontosabb mutatója. Az oldott oxigén tartalma a vízben elengedhetetlen úgy a halak, mint minden más élőlény, vízinövény számára.
Óvom attól, hogy alapos állatorvosi kivizsgálás nélkül kezdjen a szőrtüszőgyulladás kezeléséhez. Az azonban biztos, hogy kedvence immunműködésének támogatására is szükség lesz. Ehhez pl. a Minera cseppeket, vagy a gyógynövényboltokban kapható Echinacea (kasvirág) kivonatot javasolhatom. Azonban mindkettő esetében óvakodjon a túladagolástól! Az Echinacea tinktúrából pl. testtömegkilogrammonként 2 cseppet javaslok, ételben vagy az ívóvízben beadva; 8 nap adagolás után minden esetben 8 nap szünetet tartva. Az Echinacea tinktúrát külső kezelésként is alkalmazhatja, alaposan áttörölve vele az érintett területeket.
Nyugodtan fürdesse meg a kiscicáit. A fürdetéshez a Gaby babashampont javaslom. A fürdetés után a shampont langyos vízzel alaposan öblítse ki a cicák szőréből, majd egy törülközővel gyengéden átdörzsölve törölje őket szárazra.
A pollenek teljes kiküszöbölésére sajnos nincs lehetőség. Sem magunkat, sem az állatainkat nem tarthatjuk búra alatt és ez nem is kívánatos. Allergiavizsgálatot például a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Karán (1078 Budapest, István u. 2. Tel.: 478-4100) végeztethet. Javaslatom, hogy kutyájával keressen fel egy homeopata állatorvost. Címlistát a www.homeopata.hu oldalon talál.
Ahogy leveléből kiveszem, az új cicának is lehetősége lesz kijárni. Remélhetőleg ez esetben benn nem fog jelölgetni. A szőrzete ápolására fokozottan ügyeljen. Azt, hogy régi cicája az új kiscicát hogy fogadja majd, nehéz megjósolni. A szív útjai, mint az embereknél, a cicák esetében is kifürkészhetetlenek. Van akit szeretünk és van akit nem. Mindenesetre a régi cicával előbb az új jövevény szagát ismertesse meg.
A nyulak ivarzása esetén semmilyen tennivaló nincs, és különleges illattal sem jár ez az időszak. (Ellentétben a kan nyulakkal!)