1751. Készítsünk leguán fészket
A tojásrakáshoz készülődő nőstény leguán éjt-nappallá téve keresi a legalkalmasabb helyet utódjai számára. A vadonban vermeket ás, a terráriumban nekünk kell biztosítanunk az ideális feltételeket.
A tojásrakáshoz készülődő nőstény leguán éjt-nappallá téve keresi a legalkalmasabb helyet utódjai számára. A vadonban vermeket ás, a terráriumban nekünk kell biztosítanunk az ideális feltételeket.
A nem fertőző betegségek nem megfelelő környezeti tényezők hatására alakulnak ki. Az akváriumi halak számára ez tényező elsősorban maga a víz.
A legfontosabb és legnehezebb az akváriumi halak tenyésztésben az optimális életkörülmények megteremtése az akváriumban található összes vízi szervezet számára. Az optimális környezeti feltétel sok tényezőn alapul: a víz gáz-és só tartalma, hőmérséklete, a növények mennyisége és fajösszetétele, világítás, a tápanyag mennyisége, minősége és típusa, a halak száma, stb.
Az akváriumi halfajok többsége melegvízi. Tartásukhoz az optimális vízhőmérséklet 18-27°C között ingadozhat. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a halak hidegvérű állatok, és a testhőmérsékletük megegyezik a külső környezet, vagyis a víz hőmérsékletével.
A legtöbb akváriumi hal nagy mennyiségű oldott oxigént igényel, melynek mennyisége a víz kémiai összetételének egyik legfontosabb mutatója. Az oldott oxigén tartalma a vízben elengedhetetlen úgy a halak, mint minden más élőlény, vízinövény számára.
A metszőfogaknak minden esetben érintkezniük kell egymással. Ha vágnak belőle, akkor a fogak nem érnek össze, és az állat nem tudni enni vele. Bár ez a fogkopás rendellenes, de ha nem nő túl egyik fog sem, és tud vele rendesen enni, akkor nem szabad hozzányúlni.
A vemhesség alatt nagyon fontos az állati eredetű takarmány adása és a vitaminok. Ennek hiányában sokszor nem képes megelleni a kölyköket az anya, és elpusztul a szülés közben.
Először is a méreganyagot tartalmazó növényeket (pl. gyöngyvirág, egyes szobai növények, stb.) nem szabad etetni. Ezenkívül keveset érdemes adni a salátából, mert permettel lehet szennyezett, ami méreg a malackának. Szintén keveset adjon a K betűs zöldségekből (pl. karalábé, káposzta), mert ezek puffasztanak. Ha valami újat szeretnének adni neki, először csak kevesebbet, mert akár egyéni érzékenysége is lehet.
Az oroszlánfejű törpenyúl külleme nagyon eltér a házinyusziétól. Sokkal kisebb (már kölyökként is), szőrzete is más jellegű (nyaktájékon egy sávban az oroszlánfejűnek hosszú a szőre). Az első tünetek már jól láthatóak 4 hetesen, és a különbség egyre markánsabbá válik.
Sok egymást követő ellés után feltétlenül szükséges a táp kálciummal történő kiegészítése, hiszen a szoptatás sok kálciumot kivett a szervezetéből. Érdemes ilyenkor májvédő gyógyszert (Gluttamax) az ételébe keverni, hiszen a fogyás oka lehet a máj elzsírosodása, amit a sűrű szoptatási periódus váltott ki. Ha ezek után az állapota nem javul, vérvizsgálat indokolt a diagnózis pontosítása érdekében.