1751. Készítsünk leguán fészket
A tojásrakáshoz készülődő nőstény leguán éjt-nappallá téve keresi a legalkalmasabb helyet utódjai számára. A vadonban vermeket ás, a terráriumban nekünk kell biztosítanunk az ideális feltételeket.
A tojásrakáshoz készülődő nőstény leguán éjt-nappallá téve keresi a legalkalmasabb helyet utódjai számára. A vadonban vermeket ás, a terráriumban nekünk kell biztosítanunk az ideális feltételeket.
A nem fertőző betegségek nem megfelelő környezeti tényezők hatására alakulnak ki. Az akváriumi halak számára ez tényező elsősorban maga a víz.
A legfontosabb és legnehezebb az akváriumi halak tenyésztésben az optimális életkörülmények megteremtése az akváriumban található összes vízi szervezet számára. Az optimális környezeti feltétel sok tényezőn alapul: a víz gáz-és só tartalma, hőmérséklete, a növények mennyisége és fajösszetétele, világítás, a tápanyag mennyisége, minősége és típusa, a halak száma, stb.
Az akváriumi halfajok többsége melegvízi. Tartásukhoz az optimális vízhőmérséklet 18-27°C között ingadozhat. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a halak hidegvérű állatok, és a testhőmérsékletük megegyezik a külső környezet, vagyis a víz hőmérsékletével.
A legtöbb akváriumi hal nagy mennyiségű oldott oxigént igényel, melynek mennyisége a víz kémiai összetételének egyik legfontosabb mutatója. Az oldott oxigén tartalma a vízben elengedhetetlen úgy a halak, mint minden más élőlény, vízinövény számára.
Vagy szervi (vese, vizeletrendszer, cukorbetegség, stb.) probléma lehet a kiváltó ok, vagy valamilyen berögződött rossz szokás, a tartási körülményekkel összefüggő jelölési vizelés.
Mindenképpen szakszerű állatorvosi ellátásra van szüksége a kaméleonnak. A képek alapján sérülés a legvalószínűbb, de alapos vizsgálat nélkül nem lehet biztosan megmondani a duzzanat eredetét.
Lehetséges, hogy a hátsó fogak rendellenes növése okozza a problémát. Ebben az esetben az állaton csak altatásban lehet segíteni. Javaslom, hogy keresse fel a Szent István Egyetem egzotikus állat rendelőjét, ott minden körülmény adott a vizsgálat és a beavatkozás elvégzéséhez is.
A csipásodás nem önálló betegség, csupán tünet. Gyakran csak gyenge általános állapotra vezethető vissza, máskor fertőző betegségek tüneteként jelentkezik. Azt javaslom, hogy keressék fel a kezelő állatorvosukat, és szükség esetén a szemváladék laboratóriumi vizsgálatát is végezzék el.
Legjobb őket külön-külön tartani. Az új társat sem biztos hogy elfogadja.