1751. Készítsünk leguán fészket
A tojásrakáshoz készülődő nőstény leguán éjt-nappallá téve keresi a legalkalmasabb helyet utódjai számára. A vadonban vermeket ás, a terráriumban nekünk kell biztosítanunk az ideális feltételeket.
A tojásrakáshoz készülődő nőstény leguán éjt-nappallá téve keresi a legalkalmasabb helyet utódjai számára. A vadonban vermeket ás, a terráriumban nekünk kell biztosítanunk az ideális feltételeket.
A nem fertőző betegségek nem megfelelő környezeti tényezők hatására alakulnak ki. Az akváriumi halak számára ez tényező elsősorban maga a víz.
A legfontosabb és legnehezebb az akváriumi halak tenyésztésben az optimális életkörülmények megteremtése az akváriumban található összes vízi szervezet számára. Az optimális környezeti feltétel sok tényezőn alapul: a víz gáz-és só tartalma, hőmérséklete, a növények mennyisége és fajösszetétele, világítás, a tápanyag mennyisége, minősége és típusa, a halak száma, stb.
Az akváriumi halfajok többsége melegvízi. Tartásukhoz az optimális vízhőmérséklet 18-27°C között ingadozhat. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a halak hidegvérű állatok, és a testhőmérsékletük megegyezik a külső környezet, vagyis a víz hőmérsékletével.
A legtöbb akváriumi hal nagy mennyiségű oldott oxigént igényel, melynek mennyisége a víz kémiai összetételének egyik legfontosabb mutatója. Az oldott oxigén tartalma a vízben elengedhetetlen úgy a halak, mint minden más élőlény, vízinövény számára.
Mivel a kisrágcsálóknak nagyon sok fertőző (vírusos, baktériumos) és nem fertőző (pl. táplálék eredetű mérgezés, stb.) betegségük van, ami sajnos sokszor elhullást okozhat, ezért nehéz lenne pontosan megmondani miért pusztulhattak el a hörcsögök. Azt javasolnám, hogy furcsa tünetek vagy viselkedések jelentkezésekor érdemes lenne állatorvoshoz vinni az állatkákat. Az esti aktivitás ("nem aludt rendesen, fel volt pörögve és rohangált mindig") azonban normálisnak tekinthető, hiszen a hörcsögök éjszakai állatok, tehát este élénkek, nappal viszont hagyni kell őket pihenni!
A leírtak allergiás bőrelváltozásra utalnak. Az antibiotikum tartalmú sebhintőporos kezelésnek csak akkor van értelme, ha az elváltozott területek baktériummal felülfertőződtek, de akkor is csak rezisztenciavizsgálat után. Javaslom, hogy keressen fel a macskával egy homeopata állatorvost.
A heveny hasnyálmirigy gyulladás, nagyon komoly betegség, ne kívánja, hogy most a terápia részleteit itt végig taglaljam, bízom benne, hogy a diagnosztizáló orvos tisztában van vele. Fontos az intenzív infúziós kezelés naponta, az antibiotikum-terápia és a teljes koplalás! Csak vizet ihat az állat! Legalább egy hétig koplalnia kell. Biztos abban, hogy heveny hasnyálmirigy-gyulladás volt a diagnózis? Ritka a lesoványodás ilyen gyorsan. Nem hasnyálmirigy-elégtelenségről van szó? Ebben az esetben hosszú idő alatt lesoványodik az állat, gyakran lágy a széklete, és a diéta illetve, a kiegészítő emésztőenzimek adagolása a megoldás!
Igen, ésszerű oltási program szerint. A veszettség elleni védőoltás évente kötelező. Ügyelni kell a féregtelenítésre is.
Valóban ebben a korban a kutyáknál is van bizonyos kockázata az első vemhességnek és az ellésnek. Alacsonyabb lehet az alomszám és így abszolút nagy magzatok alakulhatnak ki, melyek nehézellést okozhatnak. Fokozott gondossággal kell tehát eljárni, alapos állatorvosi kontroll ajánlott a venhesség alatt és akkor nem lehet nagy baj.