1751. Készítsünk leguán fészket
A tojásrakáshoz készülődő nőstény leguán éjt-nappallá téve keresi a legalkalmasabb helyet utódjai számára. A vadonban vermeket ás, a terráriumban nekünk kell biztosítanunk az ideális feltételeket.
A tojásrakáshoz készülődő nőstény leguán éjt-nappallá téve keresi a legalkalmasabb helyet utódjai számára. A vadonban vermeket ás, a terráriumban nekünk kell biztosítanunk az ideális feltételeket.
A nem fertőző betegségek nem megfelelő környezeti tényezők hatására alakulnak ki. Az akváriumi halak számára ez tényező elsősorban maga a víz.
A legfontosabb és legnehezebb az akváriumi halak tenyésztésben az optimális életkörülmények megteremtése az akváriumban található összes vízi szervezet számára. Az optimális környezeti feltétel sok tényezőn alapul: a víz gáz-és só tartalma, hőmérséklete, a növények mennyisége és fajösszetétele, világítás, a tápanyag mennyisége, minősége és típusa, a halak száma, stb.
Az akváriumi halfajok többsége melegvízi. Tartásukhoz az optimális vízhőmérséklet 18-27°C között ingadozhat. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a halak hidegvérű állatok, és a testhőmérsékletük megegyezik a külső környezet, vagyis a víz hőmérsékletével.
A legtöbb akváriumi hal nagy mennyiségű oldott oxigént igényel, melynek mennyisége a víz kémiai összetételének egyik legfontosabb mutatója. Az oldott oxigén tartalma a vízben elengedhetetlen úgy a halak, mint minden más élőlény, vízinövény számára.
A hullámosokra kevéssé, de a nagyobb papagájokra kifejezetten jellemző az edények ledobálása, amit olyan rögzítéssel lehet megszüntetni, ami "kifog" a madáron. Időtöltés, unalom, szórakozni vágyás lehet a háttérben. Keresztirányban rácsozott ketrecekhez lehet kapni olyan kívülről felszerelhető önetetőt, melyeknek elég széles az adagolónyílása ahhoz, hogy a nagyobb magok sem akadjanak fel. A keretes inox tálakat is sok papagájtartó használja. Itt csak a keretet kell rögzíteni, a tál elég mély ahhoz,hogy a kisebb és közép termetű papagájok már ne tudják kiemelni. De akár egy darab drót, ami a műanyag tálat a rácshoz fogja, is megoldhatja a problémát.
Ha keveset foglalkozik vele a gazdija, akkor a tükörben látott madarat tekinti társnak, ivaréretté válva azt etetgeti. Persze ez nem egy természetes állapot. Miként az sem az igazi, hogy egy ember legyen a társa(ez okozhat kellemetlen pillanatokat, főként ha vendégek jönnek látogatóba), de még mindig jobb, hiszen a madárka "akcióira" érkezik reakció, míg a tükörből visszatekintő "pártól" akár "meg is őrülhet". Csak megjegyzem, a hullámosnak hullámos papagáj lenne az ideális lakótársa. Egy kb. 50 x 30 cm alapterületű ketrecben elviekben már megfér egymás mellett egy hullámos és egy kecskepapagáj, de sok múlik az egyedek temperamentumán is. Lehetőleg hím, esetleg ellentétes ivarú madarak legyen összezárva, mert mindkét fajta tojói közt sok van, amelyik hajlamos a agresszióra.
A leírtakból nem derül ki, hogy az Ön és barátnője hörcsögei milyen ivarúak... Mert ugye hiába jönnek ki jól egymással, ha azonos ivarúak, akkor abból nem lesz szaporulat... Persze rájuk éppen az a jellemző, hogy csak a különböző ivarúak jönnek ki jól egymással... Mégis az a gyanúm, hogy akár azonos ivarúak is lehetnek, mert különben miért kerülne szóba a kisállatbolt "nem biztos, hogy egészséges" állománya. Azaz, vagy hímet, vagy nőstényt keresnek szaporítás céljából, de nem biztos, hogy egészséges a megvásárolandó egyed (egyedek). Nehéz ügy. Ha nem biztosak (bizonytalanok) abban, hogy a kereskedőnél található állatok egészségesek, akkor keressenek másik kereskedőt (még jobb közvetlenül tenyésztőtől vásárolni). Az Önök szempontjából nem igazán bír jelentőséggel az, hogy észreveszik-e, hogy a nőstény ivarzik, vagy sem. Ha ivarérett hímet ivarérett nősténnyel zárnak össze, akkor rövid időn belül létrejön a párosodás, mert a hím észre fogja venni, hogy mikor ivarzik a nőstény. Persze nem árt némi egymáshoz szoktatás. Ha pedig megbarátkoztak egymással, össze lehet őket engedni.
Valószínűleg ez a dolog úgy fog menni, mint a Kis Herceg és a róka esetében. Amit addig is megtehet: féreghajtót "csempésszen" az eleségbe, létezik olyan is amelyik hatással van a bolhákra is (milbemax). Ha már összemelegedtek, mindenképpen szükség lesz állatorvosi vizsgálatra. Üdvözlettel, Zsömböly Miklós
Akár epilepsziás kisrohamról is lehet szó, de persze ez nem biztos. Ha felkeresik a kezelő állatorvosukat, minden bizonnyal közelebb jutnak a helyes válaszhoz.