1791. Akváriumi díszhalak gerincferdülése
A gerincferdülés viszonylag gyakori betegség az akváriumi halak között. A díszhalaknál megjelenő scoliosis kérdésében a szakirodalomban megjelenő vélemények eltérőek.
A gerincferdülés viszonylag gyakori betegség az akváriumi halak között. A díszhalaknál megjelenő scoliosis kérdésében a szakirodalomban megjelenő vélemények eltérőek.
A halak az agresszív egyedekkel vívott harcok során, vagy párzási időszakban, valamint az invazív betegségek okozói, paraziták, élősködők által sérülhetnek.
Fertőző betegségeknek hívják azon betegségeket, amelyeket a beteg állatok továbbítanak az egészségeseknek. Ez a cikk az akváriumi halak leggyakoribb és már ismert fertőző és parazitás betegségeit mutatja be.
Mikrobakterioz (Tuberculosis); (Mikobakterioz (TB) - a halak fertőző betegsége. Először erről 1897-ben írt Bataillon, Dubard, Terr..). Macropodus mikrobakteriozisa (a beteg halaknál bőrelváltozások, lepidortoz és pikkelysömör figyelhető meg, megsérül a bőr felső rétege és a kötőszövet is. A bőr azon részei, ahol elváltozás figyelhető meg gyulladt, vöröses színű).
A kutatók megállapítása szerint a madarak képesek megoldani a problémákat éles elméjükkel, és tanulni a példákból, akárcsak a gyerekek.
Elképzelhető az allergia, de egy könnyezésnek és kötőhártya gyulladásnak számos oka lehet. Pld. ennél a fajtánál gyakran záródik el a könnycsatorna. Keressen fel feltétlen egy állatorvos kollegát!
A kalitba történő visszacsalogatáshoz a kedvenc eleségük (pl. fürtösköles) felkínálása a legmegfelelőbb. Amennyiben többszöri kísérletezés után sem mennek a madarak maguktól a helyükre, elgondolkodtató, hogy nem kellene-e nagyobb kalitot venni, mint rendszeresen kitenni a papagájokat a befogással járó stressznek.
Sem a zsíros ételek, sem a kenyér ill. száraz táp nem okoz bőrgombásodást. Az csak gombafertőzés eredményeként alakul ki, de leginkább akkor, ha a szervezet természetes ellenálló képessége valamilyen oknál fogva csökken. Úgy gondolom, hogy ha csak gombafertőzésről volt szó, a diéta folytatása felesleges. Amennyiben más is közrejátszott a tünetek kialakulásában (pl. táplálék-allergia), akkor szóba jöhet speciális étrend. Ma már kiváló gyógytápok vannak, melyek etetésével normális kondíció érhető el a tünetmentesség mellett.
Megértem az aggódásukat és a segíteni akarásukat, de sajnos sok jóval nem tudom kecsegtetni Önöket. A házilagos itatgatással nagy károkat nem lehet előidézni, de sok haszna sem lesz (ahogy ezt Önök is írják). Igazi esélyt az állapotának javulására csak a nagyon intenzív állatorvosi kezelés hozhatna, amibe beletartozna sok minden: állandó intravénás cseppinfúzió, intravénásan adott gyógyszerek, erősítőszerek, stb. Ennek a kivitelezése azonban sokszor nem egyszerű, ill. nem oldható meg. Lehet, hogy tényleg jobb lenne elengedni...
Lehet, hogy van egy kis hólyaghurutja. Tüzelés után nem lenne meglepő. De más oka is lehet,amit azonban csak alapos húgyúti vizsgálatok után lehetne megmondani.