1791. Akváriumi díszhalak gerincferdülése
A gerincferdülés viszonylag gyakori betegség az akváriumi halak között. A díszhalaknál megjelenő scoliosis kérdésében a szakirodalomban megjelenő vélemények eltérőek.
A gerincferdülés viszonylag gyakori betegség az akváriumi halak között. A díszhalaknál megjelenő scoliosis kérdésében a szakirodalomban megjelenő vélemények eltérőek.
A halak az agresszív egyedekkel vívott harcok során, vagy párzási időszakban, valamint az invazív betegségek okozói, paraziták, élősködők által sérülhetnek.
Fertőző betegségeknek hívják azon betegségeket, amelyeket a beteg állatok továbbítanak az egészségeseknek. Ez a cikk az akváriumi halak leggyakoribb és már ismert fertőző és parazitás betegségeit mutatja be.
Mikrobakterioz (Tuberculosis); (Mikobakterioz (TB) - a halak fertőző betegsége. Először erről 1897-ben írt Bataillon, Dubard, Terr..). Macropodus mikrobakteriozisa (a beteg halaknál bőrelváltozások, lepidortoz és pikkelysömör figyelhető meg, megsérül a bőr felső rétege és a kötőszövet is. A bőr azon részei, ahol elváltozás figyelhető meg gyulladt, vöröses színű).
A kutatók megállapítása szerint a madarak képesek megoldani a problémákat éles elméjükkel, és tanulni a példákból, akárcsak a gyerekek.
Amilyen átfogó a kérdés a válasz is csak annyira átfogó lehet :). Ekkora akváriumba alapvetően kistestű halak tartása képzelhető el. Általános kezdő alapfelállás ekkora akváriumba: pontylazaccsapat (1 vagy 2 faj), 1-2 algaevő (ancistrus) és egy csapat páncélosharcsa. Csak ezen keretek között is igen nagy a választási tér és akkor még a csigasügéres akváriumot, vagy az ázsiai kistestű fajokkal benépesített akváriumot nem is említettük. Első lépésként nagyon fontos eldönteni, hogy milyen körülményeket fogunk tudni (és engedhetünk meg magunknak) biztosítani halaink számára. Ezen paramétereken magukat jól érző fajok közül válogathatunk úgy, hogy azok megférjenek egymással - ha több, egymással nem megférő, különböző igényű hal is megtetszik, akkor választani kell közüle. Konkrétabb kérdés esetén konkrétabb lehet a válasz is, általános elképzelések kialakulásához javaslom a szakirodalmak böngészését!
A központi idegrendszert - így az agyat is- érő sérülések megítélése meglehetősen nehéz. A gyógyulás általában hosszadalmas és nem mindig teljes. Fizikoterápia mellett gyógyszeresen is támogatni kell az idegszövetet. Ezeket a lehetőségeket beszélje meg állatorvosával!
A kezeléshez antibiotikumra van szükség, melyet állatorvossal kellene felíratnia.
Az általánosítás, miszerint a színes guppik a hímek nem teljes mértékben igaz. Albínó színváltozatoknál gyakran a nőstény is "színes", ezek azonban általában világossárgás- fehéres színűek, illetve az úszók a legtöbb esetben a nőstényeknél is színesek. A guppiknál a nemek megállapítására biztos pont az ún. gonopódium, ez a hímek párzószervvé módosult farok alatti úszója, bármely könyvben bőséges információt talál róla, az elevenszülő fogaspontyoknál a nemeket általában ez alapján már igen kis korban meg lehet különböztetni. A fekete guppi jól láthatóan hím, az utolsó kép jobb oldalán látható guppi pedig nőstény (a terhességi folt és a test alakja alapján jól kitűnik az egyébként elég homályos képből is :) )
A fülét meg kell nézetni állatorvossal,mert lehet, hogy atkás. A bolhairtásnak is van korszerűbb módja a porozásnál.