1791. Akváriumi díszhalak gerincferdülése
A gerincferdülés viszonylag gyakori betegség az akváriumi halak között. A díszhalaknál megjelenő scoliosis kérdésében a szakirodalomban megjelenő vélemények eltérőek.
A gerincferdülés viszonylag gyakori betegség az akváriumi halak között. A díszhalaknál megjelenő scoliosis kérdésében a szakirodalomban megjelenő vélemények eltérőek.
A halak az agresszív egyedekkel vívott harcok során, vagy párzási időszakban, valamint az invazív betegségek okozói, paraziták, élősködők által sérülhetnek.
Fertőző betegségeknek hívják azon betegségeket, amelyeket a beteg állatok továbbítanak az egészségeseknek. Ez a cikk az akváriumi halak leggyakoribb és már ismert fertőző és parazitás betegségeit mutatja be.
Mikrobakterioz (Tuberculosis); (Mikobakterioz (TB) - a halak fertőző betegsége. Először erről 1897-ben írt Bataillon, Dubard, Terr..). Macropodus mikrobakteriozisa (a beteg halaknál bőrelváltozások, lepidortoz és pikkelysömör figyelhető meg, megsérül a bőr felső rétege és a kötőszövet is. A bőr azon részei, ahol elváltozás figyelhető meg gyulladt, vöröses színű).
A kutatók megállapítása szerint a madarak képesek megoldani a problémákat éles elméjükkel, és tanulni a példákból, akárcsak a gyerekek.
Frissen vásárolt teknősöknek sokszor időre van szükségük, hogy megszokják az új helyüket. Ez néha több hétig is eltarthat. Ez alatt az idő alatt érdemes minnél nagyobb nyugalmat biztosítani a teknősnek (keveset kézbe venni, piszkálni). Lehetőség szerint élő vagy fagyasztott táplálék szerepeljen az étlapon. Változatos eleséggel javasolt megkínálni őket, ilyen pl. a megfelelő méretű csalihal, földigiliszta, különböző rovarok, stb. Alaposan felül kell vizsgálni a tartási körülményeket is, hogy biztos megfelelő a kis teknős számára.
A hangutánzás képessége nagyban egyed függő, illetve sok esetben hónapok is eltelnek, mire megszólal az új helyét, gazdáját megszokott madár. A papagájok szelídítése és beszédre tanítása ennél több türelmet igényel.
Műtét előtt elegendő a kb. 12-18 órás koplalás. Második kérdés: mindegy, a lényeg, hogy tüzelés alatt nem lehet operálni.
Macskák esetében a szájon keresztül adott nyugtatószerek gyakran hatástalanok, vagy ellenkező hatást váltanak ki, azaz még nyugtalanabb lesz az állat. Macska esetén a 12 éves kor (önmagában) nem indokolja a bódítással kapcsolatos félelmeket. Ma már egyébként is vannak olyan "jóindulatú" altató ill. bódító szerek, melyek alkalmazása minimális veszéllyel jár, ráadásul a szükséges beavatkozás után az állat felébreszthető. Vannak olyan macskák,melyek nagyon rosszul tűrik a fésülést, nyírást. Ilyen esetekben elkerülhetetlen a bódítás alatti beavatkozás. A szőrhullás okának kiderítése érdekében (is) állatorvoshoz kell fordulniuk. Az elváltozás hátterében lehet pl. bőrgyulladás, vagy gombásodás is.
Javaslom, hogy a kutyát vigyék el állatorvoshoz, ugyanis a teniszlabda nagyságú duzzanat akár hüvelyelőesés is lehet. A 3-4 hetes tüzelés fiatal, először tüzelő szukánál nem feltétlenül kóros.