1801. Vitorlaszárnyú holdhal (African Moony)
A vitorlaszárnyú holdhal (Monodactylus sebae) a nyugat-afrikai vizek torkolatából, mangrove erdőkből származik. Rombusz alakú, farokúszója hosszabb, mint a holdhalé (Monodactylus argenteus).
A vitorlaszárnyú holdhal (Monodactylus sebae) a nyugat-afrikai vizek torkolatából, mangrove erdőkből származik. Rombusz alakú, farokúszója hosszabb, mint a holdhalé (Monodactylus argenteus).
A tetraodon lineatus nílusi vagy zenekari gömbhal néven is ismert, az afrikai édesvízi tavakból, folyókból származik, és nagyon nagyra megnő.
Az utóbbi hónapokban több helyen is feltűnt a faj 2 képviselője, de nem gondoltuk volna, hogy egyikük épp a fővárosban köt ki. Feltehetően a Duna vonzotta Budapestre, táplálkozó területein befagytak a vizek, a komoly hótakaró miatt nem jut táplálékhoz.
Ünnepeljük meg kutyánk szülinapját! Lehet, hogy a kutyának készült tortát mi nem kóstolnánk meg, de neki biztosan ízleni fog. És ne felejtsünk el énekelni sem a szülinapi bulin!
Húsvét után az állatkertek, menhelyek, illetve parkok, erdők megtelnek megunt nyuszikkal - és ez így megy évről évre, hiába fogadkozik a legtöbb szülő, hogy aztán nem engedi, hogy a gyerekei pár nap elteltével megfeledkezzenek az etetésről, almozásról.
A leírt tünetek alapján ízületgyulladás is szóba jöhet, ezért mindenképpen meg kellene mutatni állatorvosnak, mielőtt súlyosbodnának a tünetek.
Mivel ez humán-egészségügyi probléma (zoonózis), javasolnám, hogy orvosával beszélje meg a kérdést!
Az említett eset tipikus a kandúr macskák között. A párzássál és a territoriális küzdelemmel összefüggésben alakulnak ki a sebesülések. Ezek a leírt tályogok veszélyesek az állat egészségére nézve, de higiéniai szempontból sem előnyös egy állandóan gennyes sebekkel teli állattal együtt élni. Javaslatom a macska kezeltetését, majd a gyógyulás után az ivartalanítását. Ez végérvényesen megoldhatja a problémát. Különben előbb-utóbb súlyos betegséget szed össze az állat.
A macskák esetében is van szimpátia vagy antipátia lányok és fiúk között. Ha ez áll fenn, akkor nehéz a helyzet, esetleg kell egy másik kandúrt választani. Lehetséges azonban, hogy a kandúr nem eléggé rámenős, hiszen ő idegenben van. Ezért javaslom, hogy a kislányt tessék panzióztatni a kandúr otthonában a legkívánósabb napokon. Remélem, sikerül nekik!
A guppik általában 4, esetleg 5 hétig vemhesek! Ezeknek a csodálatos halaknak a "szaporítása" még egy kezdőnek is könnyen megoldható feladat. A következők alapján tenyésztem a szivárványos guppikat: erre a célra vettem egy 10 literes akváriumot. Ehhez a medencéhez beszerzek egy légpumpát, és ezzel összekombinálok egy szivacsszűrőt. Teleültetem növényekkel a tenyészakváriumot, de olyan mennyiségben, hogy a nőstény guppim szinte mozdulni se tudhasson. Amikor úgy látom, hogy a nőstény már az "utolsó stádiumban" van (ezt úgy lehetséges észrevenni, hogy a nőstények hasi tájékán található egy fekete folt, (ebben vannak a kishalak), és ilyenkor az anyaállat egy kicsit "kocka alakú lesz"), akkor átrakom a tartóakváriumból a tenyészmedencébe, és megvárom míg el kezd ívni, majd amikor befejeződik a "szülés", akkor visszarakom az anyát! A kis ivadékok rögtön úsznak, és sórákocskákkal, illetve poreleséggel egyből etethetők. Tapasztalataim szerint a második hónap után kezdenek el színesedni, és 6-8 hónap alatt elérik el a hímek a 3 centiméteres testnagyságot.