1861. Miért nyalogatják a kutyák a kezünket?
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
Habár a kutyaféléknél az osteosarcoma a daganatos megbetegedések 5%-áért felelős, mégis 80-90%-ban a rosszindulatú betegségek kapcsolatban állnak a csonttal. Ez a betegség a nagyobb méretű kutyáknál fordul elő gyakrabban. Az osteosarcoma egy agresszív rá
Az állatokkal foglalkozó orvostudomány történetében sugárkezeléssel legelőször a huszadik század elején próbálkoztak. Az elmúlt 50 év során ez a kezelés sokat fejlődött. A szövetkórtan, az MRI és a CT vizsgálatok segítségével mostmár pontos diagnózisokat lehet felállítani a daganatok típusáról és helyzetéről. Az új technológiák növelték a sugárkezelések hatékonyságát és csökkentették a lehetséges mellékhatásokat.
Daganatok szempontjából az öregebb és érintetlen kanok esetében (kasztrálatlan) a leggyakoribb a heredaganat. Összességükben ezeknek a száma nem túl magas, mivel legtöbben ivartalanítják kutyájukat. Viszont a nem ivartalanított kutyák esetében ez a megbetegedés igen gyakori.
Néhány évvel ezelőtt egy fővárosi állatorvosi klinika dolgozói nagyon szomorú és szívszorongató esettel találkoztak. Egyik nap egy kilenctagú család jelent meg a klinikán, és amikor bevitték jó öreg, Pál névre keresztelt cocker spánieljüket, mindegyikük arcán bánat ült, mert úgy gondolták, ez volt a kutyájuk utolsó útja.
Kedves Barbara! Ez nagyon kevés információ ahhoz, hogy bármire is következtethetnék. Vigye állatorvoshoz a cicát! Az biztos, hogy csak férgesség miatt egy felnőtt macska nem lesz hirtelen bágyadt.
A leírtak alapján nem zárható ki, hogy a macskák alsó húgyúti szindrómájáról van szó. A háttérben lehet húgykövesség. Mindenképpen további vizsgálatra és kezelésre lesz szükség. Amennyiben húgykő ("homok", gritt) zárja el részlegesen a húgycsövet és okoz gyulladást, a vizelet savanyításával (gyógytápok, savanyító gyógyszerek) a betegség orvosolható ill. megelőzhető. Szükség lehet további antibiotikum kezelésre is.
Egy német juhászkutya 13 évesen már eléggé idősnek számít, a szervezetében sok minden már nem tökéletesen működik. A jelenlegi állapotának a megítéléshez mindenképpen meg kellene vizsgáltatni, illetve jó néhány kiegészíő vizsgálat is indokolt lehet (például egy teljes vérlabor). Az orr kiszáradása és melegsége a lázas betegségere jellemző, de nem minden betegség jár lázzal, úgyhogy nem jelent most semmit ha az orra éppen nedves és normális hőmérsékletű. Állatorvost kellene felkeresni a kutyájukkal!
A tollhullás intenzívebb vedléstől is lehet. Ehhez kapcsolódhat némi hangulatváltozás is. Multivitamin kiegészítés ajánlott az ivóvízbe, továbbá segíthet gyorsítani a folyamatot kalcium tartalmú készítmény és fehérjedús lágyeleség. A hangulatváltozás esetleges további okairól azt kérdezzék meg, aki a madár ellátásáért felelős volt.
A büdös szájszagot legtöbbször ínygyulladás okozza, aminek hátterében sokszor vírusfertőzés áll. Mindenképpen el kellene vinni állatorvoshoz!