1861. Miért nyalogatják a kutyák a kezünket?
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
Habár a kutyaféléknél az osteosarcoma a daganatos megbetegedések 5%-áért felelős, mégis 80-90%-ban a rosszindulatú betegségek kapcsolatban állnak a csonttal. Ez a betegség a nagyobb méretű kutyáknál fordul elő gyakrabban. Az osteosarcoma egy agresszív rá
Az állatokkal foglalkozó orvostudomány történetében sugárkezeléssel legelőször a huszadik század elején próbálkoztak. Az elmúlt 50 év során ez a kezelés sokat fejlődött. A szövetkórtan, az MRI és a CT vizsgálatok segítségével mostmár pontos diagnózisokat lehet felállítani a daganatok típusáról és helyzetéről. Az új technológiák növelték a sugárkezelések hatékonyságát és csökkentették a lehetséges mellékhatásokat.
Daganatok szempontjából az öregebb és érintetlen kanok esetében (kasztrálatlan) a leggyakoribb a heredaganat. Összességükben ezeknek a száma nem túl magas, mivel legtöbben ivartalanítják kutyájukat. Viszont a nem ivartalanított kutyák esetében ez a megbetegedés igen gyakori.
Néhány évvel ezelőtt egy fővárosi állatorvosi klinika dolgozói nagyon szomorú és szívszorongató esettel találkoztak. Egyik nap egy kilenctagú család jelent meg a klinikán, és amikor bevitték jó öreg, Pál névre keresztelt cocker spánieljüket, mindegyikük arcán bánat ült, mert úgy gondolták, ez volt a kutyájuk utolsó útja.
Kedves Gazdi! A kutyáknál, főleg a yorkinál és a beagle-nél előfordul, hogy öklendeznek, hánynak, az viszont már nem megszokott, ha ez túlságosan sok alkalommal fordul elő. Ilyen esetekben teljes körű kivizsgálásra lenne szükség.
Az egyik macska (amelyik menekül) ivartalanítása lehetne az első lépés, de 10 éves korban ez meggondolandó. A traumatikus hatást lehet oldani, csökkenteni Bach-virág terápiával. Közös, kézből etetéssel, játékkal érdemes próbálkozni.
A régimódi, idejétmúlt, népszokáson alapuló, téves módszerek csak tovább rontották a helyzetet. A probléma, - részben, - dominancia, tehát jelölés is lehet, tehát mielőbbi ivartalanítást javaslok. A megszidás kevésbé hatékony. Inkább figyelni kellene és már a ráutaló magatartási jelekre, az ürítést közvetlenül megelőző testbeszédjelekre kellene reagálni. Lespriccolni, tapsolni, dobbantani, zörgő tárgyat mellé dobni. Küldjön egy e-mailt (info@4tappancs.hu) és elküldök egy részletes írásomat a szobatisztasággal kapcsolatban. üdv Stefan Siman
Igen a kutyák között van olyan érzékenyen reagáló állat amelyik megérzi a betegséggel, idős korral járó elváltozásokat és mivel ez számára kellemetlen, - viselkedésével is jelzi. Nem érdemes erőltetni a közeledésre.
2 éves kortól tenyészérett az állat. 5 évesen elvileg még teljesen rendben van, de nem ártana egy állatorvosi vizsgálat előtte. Látatlanban ezt nem lehet megmondani. A fedeztetésre a tüzelés 9-13 napja között a legideálisabb, de ettől vannak egyedi eltérések. Két fedeztetés 48 óra különbséggel javasolt. A vemhesség 58-62 napig tart és 28-30 naposan ultrahang vizsgálattal meg lehet állapítani a vemhességet. Javasolható, ha biztosra szeretnének menni az ún. Ovulatio diagnisztikát elvégeztetni.