1861. Miért nyalogatják a kutyák a kezünket?
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
Habár a kutyaféléknél az osteosarcoma a daganatos megbetegedések 5%-áért felelős, mégis 80-90%-ban a rosszindulatú betegségek kapcsolatban állnak a csonttal. Ez a betegség a nagyobb méretű kutyáknál fordul elő gyakrabban. Az osteosarcoma egy agresszív rá
Az állatokkal foglalkozó orvostudomány történetében sugárkezeléssel legelőször a huszadik század elején próbálkoztak. Az elmúlt 50 év során ez a kezelés sokat fejlődött. A szövetkórtan, az MRI és a CT vizsgálatok segítségével mostmár pontos diagnózisokat lehet felállítani a daganatok típusáról és helyzetéről. Az új technológiák növelték a sugárkezelések hatékonyságát és csökkentették a lehetséges mellékhatásokat.
Daganatok szempontjából az öregebb és érintetlen kanok esetében (kasztrálatlan) a leggyakoribb a heredaganat. Összességükben ezeknek a száma nem túl magas, mivel legtöbben ivartalanítják kutyájukat. Viszont a nem ivartalanított kutyák esetében ez a megbetegedés igen gyakori.
Néhány évvel ezelőtt egy fővárosi állatorvosi klinika dolgozói nagyon szomorú és szívszorongató esettel találkoztak. Egyik nap egy kilenctagú család jelent meg a klinikán, és amikor bevitték jó öreg, Pál névre keresztelt cocker spánieljüket, mindegyikük arcán bánat ült, mert úgy gondolták, ez volt a kutyájuk utolsó útja.
Akkor szoktuk javasolni, ha gyógykezelésre nem reagál az állt, tehát nem javulnak a tünetek. Az ilyen allergia nem csak a füleket, hanem szinte az egész testet érinteni szokta,nagyon durva bőrelváltozásokat okozva. Ettől független kérheti a vizsgálatot. Állatorvosa biztosan tudja, melyik állatorvosi laborok tudják ezt elvégeztetni( a négy nagyobb budapesti ill. Pest megyei biztosan). Az árakról is ők tudnak pontos tájékoztatást adni.
Kedves Gazdi! Igen, például máj műküdési zavarra. Mindenképpen kivizsgálásra van szükség (ultrahang, labor stb.). Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc
Valószínű az alommal lesz a probléma, rossz forgács van alatta, az okozhatja a tüneteket, ki kell cserléni.
A leírtak alapján egy alaposabb állatorvosi vizsgálatot javaslok. A több, egymástól független okozója is lehet a tüneteknek, nem zárható ki egy atkafertőzés sem.
Kedves Gazdi! Önmagában nem sokra. Csak a klinikai tünetekkel egybevetve értékelhető. A Ck és az LDH izom eredetű enzim, szinte a legkisebb izomsérülésnél, vagy egy nehezebb vérvételnél emelkedik az értékük. Az ALKP máj illetve epe vezető eredetű, ez esetleg epeérgyulladásra vagy elfolyási zavarra utalhat, de egy gyógyszeralkalmazás is megemelheti. Az állatorvo kolléga el tudja végezni a lelet értelmezését. Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc