1861. Miért nyalogatják a kutyák a kezünket?
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
Habár a kutyaféléknél az osteosarcoma a daganatos megbetegedések 5%-áért felelős, mégis 80-90%-ban a rosszindulatú betegségek kapcsolatban állnak a csonttal. Ez a betegség a nagyobb méretű kutyáknál fordul elő gyakrabban. Az osteosarcoma egy agresszív rá
Az állatokkal foglalkozó orvostudomány történetében sugárkezeléssel legelőször a huszadik század elején próbálkoztak. Az elmúlt 50 év során ez a kezelés sokat fejlődött. A szövetkórtan, az MRI és a CT vizsgálatok segítségével mostmár pontos diagnózisokat lehet felállítani a daganatok típusáról és helyzetéről. Az új technológiák növelték a sugárkezelések hatékonyságát és csökkentették a lehetséges mellékhatásokat.
Daganatok szempontjából az öregebb és érintetlen kanok esetében (kasztrálatlan) a leggyakoribb a heredaganat. Összességükben ezeknek a száma nem túl magas, mivel legtöbben ivartalanítják kutyájukat. Viszont a nem ivartalanított kutyák esetében ez a megbetegedés igen gyakori.
Néhány évvel ezelőtt egy fővárosi állatorvosi klinika dolgozói nagyon szomorú és szívszorongató esettel találkoztak. Egyik nap egy kilenctagú család jelent meg a klinikán, és amikor bevitték jó öreg, Pál névre keresztelt cocker spánieljüket, mindegyikük arcán bánat ült, mert úgy gondolták, ez volt a kutyájuk utolsó útja.
Nem kizárható az egészségügyi ok, de nagyon minimális a valószínűsége. Valószínűbbnek tartom, hogy a tartási okok (nevelési hiányok, elemberesítés, elkényeztetés, nem megfelelő falkarangsor) vagy valamilyen oknál fogva kialakult túlzott örzési hajlam állhatnak a tünet mögött. Csak egy helyszíni adatfelvétel, megfigyelés és a kutya tesztelése után lehet érdemi, felelősségteljes tanácsokat adni.
Valószínűleg egy allergiás bőrgyulladás (de látni kellene...). Ha mindenképpen megvárja a pénteki állatorvost, akkor addig Betadine-nal tudja fertőtleníteni. Szerencsés lenne, ha le tudná nyírni/borotválni az érintett területet.
Parazita ellenes kezelés lenne az elsődleges teendő Ruminogén, vitapol adagolás kiegészítőként Réti széna, nyalósó legyen előtte
Mindenképpen vizsgáltassa meg állatorvossal. Vérvétel fontos lehet, nincs-e valami szervi baja. Fyakori a pajzsmirigy túlműködése idős cicában, ami fokozott aktivitással is járjat. Sajnos akár valamilyen agyi folyamat, dagnat is okozhat viselkedés változást. Ennek kizárására CT vizsgálatot érdemes csináltatni. Ezt Budapesten a SZIE Állatorvostudományi Karán a Sebészeten meg tudják csinálni.
Glaubersó vagy keserűsót kell adni neki vízbe, acibetet adni még Beöntést alkalmazni, ha nem javul állatorvost kihívni!