1861. Miért nyalogatják a kutyák a kezünket?
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
Habár a kutyaféléknél az osteosarcoma a daganatos megbetegedések 5%-áért felelős, mégis 80-90%-ban a rosszindulatú betegségek kapcsolatban állnak a csonttal. Ez a betegség a nagyobb méretű kutyáknál fordul elő gyakrabban. Az osteosarcoma egy agresszív rá
Az állatokkal foglalkozó orvostudomány történetében sugárkezeléssel legelőször a huszadik század elején próbálkoztak. Az elmúlt 50 év során ez a kezelés sokat fejlődött. A szövetkórtan, az MRI és a CT vizsgálatok segítségével mostmár pontos diagnózisokat lehet felállítani a daganatok típusáról és helyzetéről. Az új technológiák növelték a sugárkezelések hatékonyságát és csökkentették a lehetséges mellékhatásokat.
Daganatok szempontjából az öregebb és érintetlen kanok esetében (kasztrálatlan) a leggyakoribb a heredaganat. Összességükben ezeknek a száma nem túl magas, mivel legtöbben ivartalanítják kutyájukat. Viszont a nem ivartalanított kutyák esetében ez a megbetegedés igen gyakori.
Néhány évvel ezelőtt egy fővárosi állatorvosi klinika dolgozói nagyon szomorú és szívszorongató esettel találkoztak. Egyik nap egy kilenctagú család jelent meg a klinikán, és amikor bevitték jó öreg, Pál névre keresztelt cocker spánieljüket, mindegyikük arcán bánat ült, mert úgy gondolták, ez volt a kutyájuk utolsó útja.
Kedves Kristóf! Optimális esetben a kismacskáknak jó, ha 10-12 hetes korukig is az anyjuk mellett maradnak, de általában 8-10 hetes korukban szoktak az új gazdihoz kerülni. Ennyi időre van szükségük ahhoz, hogy egészségesen fejlődjenek és szocializálódjanak.
Keltetni leginkább keltetőgépben lehet, bár a célnak megfelelhet egy állandó hőmérsékletű termosztát is. A legtöbb madártojás 37.8C fok körüli hőmérsékleten kel. De a keltetés ennél összetettebb munkafolyamat tojásforgatással páratartalom beállítással, stb. Mivel nem lehet tudni milyen madár tojásáról is van szó, így a "kicsi" tojásból talán veréb méretű madár tojására következtethetek, a kelési idő 12-14 nap körüli lehet. Már amennyiben megtermékenyített a tojás, nem kezdődött meg benne az embrió fejlődése és nem szakadt el a leeséskor az un. jégzsinór. A kikelt fióka nevelése sem túl egyszerű feladat, de nem lehetetlen például apró lisztkukaccal és némi probiotikumos ivóvízzel.
Nem igaz, hogy nem ivartalanítható. Ivartalanítható, sőt, ha szükséges (a húgycső teljes elzáródása vagy komoly vizelési nehézség miatt), egy összetett műtét (urethrostomia) részeként a teljes péniszt is el kell távolítani és a húgycsövet lerövidíteni (gyakorlatilag "lánycica" lesz belőle...).
A fotók alapján vannak tippjeim (azok között vannak az Ön által említettek is), de ehhez mindenképpen meg kell vizsgálni a cicát. A fő kérdés, hogy ezt a "fehéret" üríti vagy a végbélhez csatlakozik. Ha üríti, akkor lehet féreg, táplálék (emészthetetlen), idegentest-darab, ha nem, akkor az vizsgálattal (ami altatásban történik) általában megállapítható...
A cica életkorát alapul véve a legeslegeslegvalószínűbb az, hogy valamilyen fejlődési rendellenessége, hibája van az agyában, és ez okozza már ilyen fiatalon a tüneteket. Ezen túl semmi bíztatót nem lehet mondani. A szóba jöhető betegségek felsorolásának pedig semmi értelme nincsen, egy kb. 3-4 hetes kiscicánál ezek legtöbbjéhez ugyanis még nem volt elég idő, hogy kialakuljanak. Kezeltessék, amíg tudják, amíg látják értelmét, de sok jóra ne számítsanak. Ebből az állatkából valószínűleg nem lesz soha egészséges macska.