1861. Miért nyalogatják a kutyák a kezünket?
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
Habár a kutyaféléknél az osteosarcoma a daganatos megbetegedések 5%-áért felelős, mégis 80-90%-ban a rosszindulatú betegségek kapcsolatban állnak a csonttal. Ez a betegség a nagyobb méretű kutyáknál fordul elő gyakrabban. Az osteosarcoma egy agresszív rá
Az állatokkal foglalkozó orvostudomány történetében sugárkezeléssel legelőször a huszadik század elején próbálkoztak. Az elmúlt 50 év során ez a kezelés sokat fejlődött. A szövetkórtan, az MRI és a CT vizsgálatok segítségével mostmár pontos diagnózisokat lehet felállítani a daganatok típusáról és helyzetéről. Az új technológiák növelték a sugárkezelések hatékonyságát és csökkentették a lehetséges mellékhatásokat.
Daganatok szempontjából az öregebb és érintetlen kanok esetében (kasztrálatlan) a leggyakoribb a heredaganat. Összességükben ezeknek a száma nem túl magas, mivel legtöbben ivartalanítják kutyájukat. Viszont a nem ivartalanított kutyák esetében ez a megbetegedés igen gyakori.
Néhány évvel ezelőtt egy fővárosi állatorvosi klinika dolgozói nagyon szomorú és szívszorongató esettel találkoztak. Egyik nap egy kilenctagú család jelent meg a klinikán, és amikor bevitték jó öreg, Pál névre keresztelt cocker spánieljüket, mindegyikük arcán bánat ült, mert úgy gondolták, ez volt a kutyájuk utolsó útja.
Amíg nem lehet tudni, hogy mi is ez a dudor, addig erről semmit nem lehet mondani. Lehetőség bőven van, lehet szöveti duzzanat, lehet tályog, lehet benne vér, lehet daganat is, és még sok egyéb. Azt kellene tisztázni az állatorvossal, hogy ő mire gyanakszik, mit érez? (Kemény, vagy lágy a tapintatú, szerinte szövetszaporulat lehet vagy folyadékgyülem?) És persze meg kellene várni a vér eredményeket, ha már el lett küldve a laborba a minta.
Kedves Fecó! A váladék nemcsak a bűzmirigyéből folyhat, jöhet pl. a végbélből is. Mindenképpen mutassa meg még egyszer a kollégának!
Ha újra jelentkeztek a tünetek, akkor további vizsgálatokra lenne szükség: első körben vérlabor és ultrahangos vizsgálat. A szeme szerintem másodlagos probléma, de így "látatlanba" tényleg nehéz. Olvass tovább! Váladékozik a kutya szeme? Ez a szemszárazság betegség
Kedves Molnár Éva! Mindenképpen mutassa meg a kollégának, mert lehetséges, hogy további kezelésre lesz szükség (antibiotikum, drainage stb.).
Kedves Németh Szilvia! A tünetek alapján valószínűleg agyi sérülés (oedema, haematoma) okozza a tüneteket. Ha pontosítani szeretné, hogy mi a probléma, akkor további vizsgálatok szükségesek (pl. MR). Az ilyen típusú traumák kórjóslata - sajnos - rossz.