1861. Miért nyalogatják a kutyák a kezünket?
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
Habár a kutyaféléknél az osteosarcoma a daganatos megbetegedések 5%-áért felelős, mégis 80-90%-ban a rosszindulatú betegségek kapcsolatban állnak a csonttal. Ez a betegség a nagyobb méretű kutyáknál fordul elő gyakrabban. Az osteosarcoma egy agresszív rá
Az állatokkal foglalkozó orvostudomány történetében sugárkezeléssel legelőször a huszadik század elején próbálkoztak. Az elmúlt 50 év során ez a kezelés sokat fejlődött. A szövetkórtan, az MRI és a CT vizsgálatok segítségével mostmár pontos diagnózisokat lehet felállítani a daganatok típusáról és helyzetéről. Az új technológiák növelték a sugárkezelések hatékonyságát és csökkentették a lehetséges mellékhatásokat.
Daganatok szempontjából az öregebb és érintetlen kanok esetében (kasztrálatlan) a leggyakoribb a heredaganat. Összességükben ezeknek a száma nem túl magas, mivel legtöbben ivartalanítják kutyájukat. Viszont a nem ivartalanított kutyák esetében ez a megbetegedés igen gyakori.
Néhány évvel ezelőtt egy fővárosi állatorvosi klinika dolgozói nagyon szomorú és szívszorongató esettel találkoztak. Egyik nap egy kilenctagú család jelent meg a klinikán, és amikor bevitték jó öreg, Pál névre keresztelt cocker spánieljüket, mindegyikük arcán bánat ült, mert úgy gondolták, ez volt a kutyájuk utolsó útja.
Szükség lenne minimum egy röntgen vizsgálatra és vér laborvizsgálatra Amennyiben nem kapnak elegendő információt a diagnózishoz,endoszkópos vizsgálatot javasolnék. Akár egy régóta a gyomorban megülő idegen test okozta fekély, idült gyulladás is lehet,de sajnos gondolni kell a daganatos megbetegedésre is Gyomor és bél fekélyeket okozhat a veseelégtelenség is. Ennek megállapítása a vér laborvizsgálatával lehetséges.
Igen, van sőt általában javasolt is, mivel a legtöbb vitorláspár elfogyasztja a lerakott ikrákat (nagyon ritka a nevelő pár). A felületet amire ikráztak külön kell rakni egy kisebb akváriumba, alá porlasztást tenni, hogy folyamatosan friss, oxigéndús víz érje az ikrákat (ennek érdekében a felületet is ferdén kell beállítani a porlasztás fölé), továbbá az akvárium vizébe penészedésgátlót kell tenni. Mivel a kérdésben egyes szám szerepel "vitorláshalam", ezért azt mé leírom, hogy az ikrás nőstény hím nélkül egyedül is képes az ikrarakásra, azonban ebben az esetben természetesen az összes ikra terméketlen lesz, azokat semmi értelme különrakni keltetni.
Szerintem csak nem vették észre, hogy megtörtént a fogváltás! Ez lezajlik 5-6 hónapos korban, de ennek néha alig van észrevehető jele. De ha nem biztosak benne, nézessék meg álatorvossal a fogait, ő majd megmondja, hogy még tejfogai vannak-e, vagy már a véglegesek. Meglepődnék, ha az első verzió lenne a vélemény!
A kutyákat nem büntetni kell, hanem pozitív megerősítéssel tanítani arra, hogy mi elfogadható viselkedés és mi nem. Először is, megkérdezném: miért is megy a kutya az ágyukba? Mi a kutya célja ezzel? Miért jelöli meg az ágyat,mint saját helyét? Kérjük, feltétlenül olvassa el a "Hogyan legyek falkavezér?" című cikket és kövesse a benne leírtakat. Ha nem tartja be ezeket a lépéseket, előfordulhat, hogy az eb még inkább megpróbálja - más területeken is - magához ragadni a falkavezérséget. Valószínűleg segíthetne a helyzeten, ha a szukát ivartalanítanák. A szuka hormontermelése erősíti a hímben a jelölési ösztönt. A vizelés területjelzésként szolgál. Így a tüzelés idejében még erősebben kell biztosítania a hímnek a saját területeit, ezen keresztül dominanciáját. Valószínűsíthető, hogy az amúgy is dominanciára hajlamos kutya a tüzelési időszakban még dominánsabbá próbál válni, emiatt többször és több helyen jelöl vizeletével. Ha elérhető a számára, olvassa el Sebestyén Balázs: Szigorúan bizalmas és/vagy Nógrádi Bence: Hétköznapi harcosok 2. című könyvében Joó Istvánnal készült interjút - ezekből számos dolgot megérthet a domináns kutyák viselkedésével kapcsolatban.
Ha a kutyus karma nem pigmentált (átlátszó-fehér), jól látható benne a rózsaszín irha, amibe ha belevág vérzik és fáj. Ennek a végétől 1-2 mm-re lehet levágnia a karmot. Ha pigmentált a kutya karma, bízza inkább szakemberre (állatorvos, kozmetikus). Zsömböly Miklós