1861. Miért nyalogatják a kutyák a kezünket?
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
Habár a kutyaféléknél az osteosarcoma a daganatos megbetegedések 5%-áért felelős, mégis 80-90%-ban a rosszindulatú betegségek kapcsolatban állnak a csonttal. Ez a betegség a nagyobb méretű kutyáknál fordul elő gyakrabban. Az osteosarcoma egy agresszív rá
Az állatokkal foglalkozó orvostudomány történetében sugárkezeléssel legelőször a huszadik század elején próbálkoztak. Az elmúlt 50 év során ez a kezelés sokat fejlődött. A szövetkórtan, az MRI és a CT vizsgálatok segítségével mostmár pontos diagnózisokat lehet felállítani a daganatok típusáról és helyzetéről. Az új technológiák növelték a sugárkezelések hatékonyságát és csökkentették a lehetséges mellékhatásokat.
Daganatok szempontjából az öregebb és érintetlen kanok esetében (kasztrálatlan) a leggyakoribb a heredaganat. Összességükben ezeknek a száma nem túl magas, mivel legtöbben ivartalanítják kutyájukat. Viszont a nem ivartalanított kutyák esetében ez a megbetegedés igen gyakori.
Néhány évvel ezelőtt egy fővárosi állatorvosi klinika dolgozói nagyon szomorú és szívszorongató esettel találkoztak. Egyik nap egy kilenctagú család jelent meg a klinikán, és amikor bevitték jó öreg, Pál névre keresztelt cocker spánieljüket, mindegyikük arcán bánat ült, mert úgy gondolták, ez volt a kutyájuk utolsó útja.
Valószínűleg csupán engedték a fejükre nőni az amúgy is meglehetősen domináns egyedet ;-) Jó hír: ez egy tanult magatartásforma. Leszokni róla ugyanúgy tanulási folyamat. Amennyiben be tudják tartani a Hogyan legyek falkavezér? című cikkben leírtakat - következetesen, rendszeresen, mindig - akkor jó esélyük van arra, hogy a magatartás tartósan átalakuljon. Figyelem: a cikkben leírtak csak akkor fognak sikerre vezetni, ha MINDEN családtag ugyanúgy betartja ezeket a lépéseket. Akkor is, amikor vendégek érkeznek a házhoz! Javaslat az első lépésben: zárják ki a kutyát a kertbe. Egy hétig egyáltalán ne engedjék be, amikor a kertben járnak, tudomást se vegyenek a kutyáról, mintha az eb ott sem lenne. Valószínűleg először hisztizni fog a kutya – ez megjelenhet felerősödő dominancia jelekben, vagy ugatásban, vonyításban, lábtörlő szétcincálásában, vagy akár a kuka kipakolásában is… Akkor is kövessék egy hétig a kizárás feladatát. Javaslom továbbá, hogy tartsanak egy vacsoramentes napot. A hét első napján a kutya egyszerűen ne kapjon enni. A második napon mielőtt odaadná a gazdi a vacsorát a kutyának, tegyen úgy, mintha beleenne a táljába. A kutya szeme láttára tegye ezt, majd tegye le a tálat neki és hagyja ott a kutyát a vacsorával. A hét többi napján ezt ismételje meg, de minden más szempontból hagyja figyelmen kívül a kutyát, ne kommunikáljon vele egyáltalán továbbra sem. A hét elteltével nagyon keményen és következetesen tartsa be a cikkben leírtakat (ki megy előre a kapun, ki eszik először, ki kezdeményezi a játékot stb stb). Lehet, hogy bizonyos feladatok nehéznek tűnnek, érzelmileg. Ne feledjük: a kutya falkaállat. Akkor érzi jól magát, ha 1. tudja, hol a helye, 2. képességeinek megfelelő helyet foglal el a falkában. ;-)
A bőrbetegségek néha elég bonyolultak tudnak lenni, és néha hajlamosak makacskodni is a kezeléssel szemben. Persze jó lenne tudni azt is, vajon helyes-e a diagnózis, ami alapján az eddigi kezelése folyt? Erről azonban csak akkor és csak úgy győződhetnek meg, ha megmutatják a kutyát olyan szakembernek, aki a bőrbetegségek terén komolyabb tapasztalatokkal rendelkezik. Azt javaslom, keressék fel a SZent István Egyetem Állatorvosi Karának bőrgyógyászati szakrendelését Budapesten. Ez Egerhez nincs is olyan messze, ennyi eredménytelen kezelés után éppen itt az ideje, hogy komoly szakrendelésen vegyék kezelésbe.
Az ivartalanítással sajnos az ösztönös udvarlási viselkedés nem szűnik meg. Talán érdemes lenne nekik másik szobában helyet keresni, ahol nem alszik egyik családtag sem.
A vemhesség tényét 25-28 napos kortól lehet bizonyítani, ezen felül vakcinázásra is szükség van a kiskutyák védelme érdekében. Ellésnél fokozott felügyelet szükséges, érdemes előre megbeszélni állatorvosával, hogy a várható időben elérhető-e illetve ügyeleti elérhetőséget tud-e adni.
Sürgősen vigye másik kollégához, akinek van röntgen készüléke! Szükség van röntgenvizsgálatra (altatásban természetesen), hogy biztosra kizárják a porc- és ízületi elváltozásokat.