1861. Miért nyalogatják a kutyák a kezünket?
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
Habár a kutyaféléknél az osteosarcoma a daganatos megbetegedések 5%-áért felelős, mégis 80-90%-ban a rosszindulatú betegségek kapcsolatban állnak a csonttal. Ez a betegség a nagyobb méretű kutyáknál fordul elő gyakrabban. Az osteosarcoma egy agresszív rá
Az állatokkal foglalkozó orvostudomány történetében sugárkezeléssel legelőször a huszadik század elején próbálkoztak. Az elmúlt 50 év során ez a kezelés sokat fejlődött. A szövetkórtan, az MRI és a CT vizsgálatok segítségével mostmár pontos diagnózisokat lehet felállítani a daganatok típusáról és helyzetéről. Az új technológiák növelték a sugárkezelések hatékonyságát és csökkentették a lehetséges mellékhatásokat.
Daganatok szempontjából az öregebb és érintetlen kanok esetében (kasztrálatlan) a leggyakoribb a heredaganat. Összességükben ezeknek a száma nem túl magas, mivel legtöbben ivartalanítják kutyájukat. Viszont a nem ivartalanított kutyák esetében ez a megbetegedés igen gyakori.
Néhány évvel ezelőtt egy fővárosi állatorvosi klinika dolgozói nagyon szomorú és szívszorongató esettel találkoztak. Egyik nap egy kilenctagú család jelent meg a klinikán, és amikor bevitték jó öreg, Pál névre keresztelt cocker spánieljüket, mindegyikük arcán bánat ült, mert úgy gondolták, ez volt a kutyájuk utolsó útja.
Elképzelhető az allergia, de egy könnyezésnek és kötőhártya gyulladásnak számos oka lehet. Pld. ennél a fajtánál gyakran záródik el a könnycsatorna. Keressen fel feltétlen egy állatorvos kollegát!
A kalitba történő visszacsalogatáshoz a kedvenc eleségük (pl. fürtösköles) felkínálása a legmegfelelőbb. Amennyiben többszöri kísérletezés után sem mennek a madarak maguktól a helyükre, elgondolkodtató, hogy nem kellene-e nagyobb kalitot venni, mint rendszeresen kitenni a papagájokat a befogással járó stressznek.
Sem a zsíros ételek, sem a kenyér ill. száraz táp nem okoz bőrgombásodást. Az csak gombafertőzés eredményeként alakul ki, de leginkább akkor, ha a szervezet természetes ellenálló képessége valamilyen oknál fogva csökken. Úgy gondolom, hogy ha csak gombafertőzésről volt szó, a diéta folytatása felesleges. Amennyiben más is közrejátszott a tünetek kialakulásában (pl. táplálék-allergia), akkor szóba jöhet speciális étrend. Ma már kiváló gyógytápok vannak, melyek etetésével normális kondíció érhető el a tünetmentesség mellett.
Megértem az aggódásukat és a segíteni akarásukat, de sajnos sok jóval nem tudom kecsegtetni Önöket. A házilagos itatgatással nagy károkat nem lehet előidézni, de sok haszna sem lesz (ahogy ezt Önök is írják). Igazi esélyt az állapotának javulására csak a nagyon intenzív állatorvosi kezelés hozhatna, amibe beletartozna sok minden: állandó intravénás cseppinfúzió, intravénásan adott gyógyszerek, erősítőszerek, stb. Ennek a kivitelezése azonban sokszor nem egyszerű, ill. nem oldható meg. Lehet, hogy tényleg jobb lenne elengedni...
Lehet, hogy van egy kis hólyaghurutja. Tüzelés után nem lenne meglepő. De más oka is lehet,amit azonban csak alapos húgyúti vizsgálatok után lehetne megmondani.