1861. Miért nyalogatják a kutyák a kezünket?
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
Habár a kutyaféléknél az osteosarcoma a daganatos megbetegedések 5%-áért felelős, mégis 80-90%-ban a rosszindulatú betegségek kapcsolatban állnak a csonttal. Ez a betegség a nagyobb méretű kutyáknál fordul elő gyakrabban. Az osteosarcoma egy agresszív rá
Az állatokkal foglalkozó orvostudomány történetében sugárkezeléssel legelőször a huszadik század elején próbálkoztak. Az elmúlt 50 év során ez a kezelés sokat fejlődött. A szövetkórtan, az MRI és a CT vizsgálatok segítségével mostmár pontos diagnózisokat lehet felállítani a daganatok típusáról és helyzetéről. Az új technológiák növelték a sugárkezelések hatékonyságát és csökkentették a lehetséges mellékhatásokat.
Daganatok szempontjából az öregebb és érintetlen kanok esetében (kasztrálatlan) a leggyakoribb a heredaganat. Összességükben ezeknek a száma nem túl magas, mivel legtöbben ivartalanítják kutyájukat. Viszont a nem ivartalanított kutyák esetében ez a megbetegedés igen gyakori.
Néhány évvel ezelőtt egy fővárosi állatorvosi klinika dolgozói nagyon szomorú és szívszorongató esettel találkoztak. Egyik nap egy kilenctagú család jelent meg a klinikán, és amikor bevitték jó öreg, Pál névre keresztelt cocker spánieljüket, mindegyikük arcán bánat ült, mert úgy gondolták, ez volt a kutyájuk utolsó útja.
Amilyen átfogó a kérdés a válasz is csak annyira átfogó lehet :). Ekkora akváriumba alapvetően kistestű halak tartása képzelhető el. Általános kezdő alapfelállás ekkora akváriumba: pontylazaccsapat (1 vagy 2 faj), 1-2 algaevő (ancistrus) és egy csapat páncélosharcsa. Csak ezen keretek között is igen nagy a választási tér és akkor még a csigasügéres akváriumot, vagy az ázsiai kistestű fajokkal benépesített akváriumot nem is említettük. Első lépésként nagyon fontos eldönteni, hogy milyen körülményeket fogunk tudni (és engedhetünk meg magunknak) biztosítani halaink számára. Ezen paramétereken magukat jól érző fajok közül válogathatunk úgy, hogy azok megférjenek egymással - ha több, egymással nem megférő, különböző igényű hal is megtetszik, akkor választani kell közüle. Konkrétabb kérdés esetén konkrétabb lehet a válasz is, általános elképzelések kialakulásához javaslom a szakirodalmak böngészését!
A központi idegrendszert - így az agyat is- érő sérülések megítélése meglehetősen nehéz. A gyógyulás általában hosszadalmas és nem mindig teljes. Fizikoterápia mellett gyógyszeresen is támogatni kell az idegszövetet. Ezeket a lehetőségeket beszélje meg állatorvosával!
A kezeléshez antibiotikumra van szükség, melyet állatorvossal kellene felíratnia.
Az általánosítás, miszerint a színes guppik a hímek nem teljes mértékben igaz. Albínó színváltozatoknál gyakran a nőstény is "színes", ezek azonban általában világossárgás- fehéres színűek, illetve az úszók a legtöbb esetben a nőstényeknél is színesek. A guppiknál a nemek megállapítására biztos pont az ún. gonopódium, ez a hímek párzószervvé módosult farok alatti úszója, bármely könyvben bőséges információt talál róla, az elevenszülő fogaspontyoknál a nemeket általában ez alapján már igen kis korban meg lehet különböztetni. A fekete guppi jól láthatóan hím, az utolsó kép jobb oldalán látható guppi pedig nőstény (a terhességi folt és a test alakja alapján jól kitűnik az egyébként elég homályos képből is :) )
A fülét meg kell nézetni állatorvossal,mert lehet, hogy atkás. A bolhairtásnak is van korszerűbb módja a porozásnál.