1861. Miért nyalogatják a kutyák a kezünket?
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
Habár a kutyaféléknél az osteosarcoma a daganatos megbetegedések 5%-áért felelős, mégis 80-90%-ban a rosszindulatú betegségek kapcsolatban állnak a csonttal. Ez a betegség a nagyobb méretű kutyáknál fordul elő gyakrabban. Az osteosarcoma egy agresszív rá
Az állatokkal foglalkozó orvostudomány történetében sugárkezeléssel legelőször a huszadik század elején próbálkoztak. Az elmúlt 50 év során ez a kezelés sokat fejlődött. A szövetkórtan, az MRI és a CT vizsgálatok segítségével mostmár pontos diagnózisokat lehet felállítani a daganatok típusáról és helyzetéről. Az új technológiák növelték a sugárkezelések hatékonyságát és csökkentették a lehetséges mellékhatásokat.
Daganatok szempontjából az öregebb és érintetlen kanok esetében (kasztrálatlan) a leggyakoribb a heredaganat. Összességükben ezeknek a száma nem túl magas, mivel legtöbben ivartalanítják kutyájukat. Viszont a nem ivartalanított kutyák esetében ez a megbetegedés igen gyakori.
Néhány évvel ezelőtt egy fővárosi állatorvosi klinika dolgozói nagyon szomorú és szívszorongató esettel találkoztak. Egyik nap egy kilenctagú család jelent meg a klinikán, és amikor bevitték jó öreg, Pál névre keresztelt cocker spánieljüket, mindegyikük arcán bánat ült, mert úgy gondolták, ez volt a kutyájuk utolsó útja.
A leírt tünetek hátterében többféle ok is lehet. A torokgyulladás és a magas kor mellett (szív- érrendszeri problémák, emésztési zavarok, máj- és vesebetegségek) szóba jöhet pl. a gyógyszermellékhatás is. A Karsivan ritkán, de okozhat hányást. Talán érdemes lenne néhány napig felfüggeszteni az adagolását, és később - amennyiben szükséges - tört adagban (1/4 tabletta naponta) folytatni. A naponta többszöri, kis adagokban történő etetés, a könnyen emészthető, nedves takarmányok adása is jó hatású lehet.
A szőrhullás (nem betegség, hanem tünet) hátterében többféle ok is lehet. Meg kéne próbálni kideríteni (vizsgálatokkal), hogy mi ez az ok. Amennyiben a vélt ok kezelésére adott szer nem hat, tovább kell vizsgálni az esetet. A foltokban történő szőrhullás hátterében pl. akár gombás megbetegedés is lehet. Mindenképpen ajánlott ilyenkor egy bőrkaparék- és szőr vizsgálat, de vérvizsgálatra is szükség lehet.
Számos dolog okozhatja: daganatos elváltozás, gomba, fertőzés, orrgyulladás, esetleg mérgezés (egér méreg, patkány méreg). Ahhoz, hogy ez kiderüljön állatorvoshoz kell vinni. Ha az orrvérzés egyoldali, akkor lehet daganatos elváltozás, ha kétoldali, akkor inkább gyulladásos eredetre utal. Ennek kiderítésére további vizsgálatok szükségesek.
Huh, akkor ne menj vissza ahhoz a kozmetikushoz! Cicák bajszát tilos levágni! Igen, lehet tőle baja, főleg a mozgáskoordináció terén. A macskák mint tapogató szervüket használják a bajszukat (pl.: azzal dönti el a cica átfér-e a lyukon vagy sem), segíti őket a sötétben való tájékozódásban és az egyensúlyozásban is szerepe van. Ugyan ilyen okok miatt tilos a lábuk végéről is levágni a szőrt, mert ott is vannak tapintószőrszálaik. Joggal lehet levert a cicád! Legyél türelmes, mivel ezek a szőrök is időnként cserélődnek, így egy idő elteltével visszafognak majd nőni! Addig meg vigyázz a cicádra, próbáld te etetni, ha továbbra se eszik, akkor vidd el állatorvoshoz, nehogy kiszáradjon vagy egyéb baja legyen. Ha jobban lesz és kozmetikára kerül a sor kerüld el macskákhoz nem értő kozmetikusokat! Szorítok a cicádért!
Kérdésére a választ az alábbi cikkben találja: Nagytestű kutyák helyes etetése