1861. Miért nyalogatják a kutyák a kezünket?
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
Habár a kutyaféléknél az osteosarcoma a daganatos megbetegedések 5%-áért felelős, mégis 80-90%-ban a rosszindulatú betegségek kapcsolatban állnak a csonttal. Ez a betegség a nagyobb méretű kutyáknál fordul elő gyakrabban. Az osteosarcoma egy agresszív rá
Az állatokkal foglalkozó orvostudomány történetében sugárkezeléssel legelőször a huszadik század elején próbálkoztak. Az elmúlt 50 év során ez a kezelés sokat fejlődött. A szövetkórtan, az MRI és a CT vizsgálatok segítségével mostmár pontos diagnózisokat lehet felállítani a daganatok típusáról és helyzetéről. Az új technológiák növelték a sugárkezelések hatékonyságát és csökkentették a lehetséges mellékhatásokat.
Daganatok szempontjából az öregebb és érintetlen kanok esetében (kasztrálatlan) a leggyakoribb a heredaganat. Összességükben ezeknek a száma nem túl magas, mivel legtöbben ivartalanítják kutyájukat. Viszont a nem ivartalanított kutyák esetében ez a megbetegedés igen gyakori.
Néhány évvel ezelőtt egy fővárosi állatorvosi klinika dolgozói nagyon szomorú és szívszorongató esettel találkoztak. Egyik nap egy kilenctagú család jelent meg a klinikán, és amikor bevitték jó öreg, Pál névre keresztelt cocker spánieljüket, mindegyikük arcán bánat ült, mert úgy gondolták, ez volt a kutyájuk utolsó útja.
Ha a csomókat folyadékkal telt hólyagok - ciszták - okozzák/ilyenkor hullámzó tapintatúak/,akkor a tartalom leengedése után gyógyulhatnak. Ha a csomók valamilyen jó vagy rosszindulatú szövetszaporulat miatt jöttek létre/tömött tapintatúak/ akkor csak sebészileg távolíthatók el.
A kígyók ivarmeghatározása nem minden esetben egyszerű feladat, különösen igaz ez a királypiton esetében. A nemek között külső eltérés nincs (ún. ivari dimorfizmus), ami segítene a kérdés eldöntésében. Biztos ivarmeghatározás szonda segítségével lehetséges. Ilyenkor a kloákán keresztül egy gombos szondát kell a farok irányába bevezetni, és a mért távolság alapján lehet a nemeket elkülöníteni. Kivitelezése és az eredmény értékelése azonban gyakorlatot igényel. Javaslom kérjen segítséget egy tapasztalt kígyótartótól vagy egy hozzáértő állatorvostól. Otthon próbálkozni nem szabad. Ennek, a téves eredmény mellett, legtöbbször sérülés a végeredménye.
A leírt tüneteket okozhatja az, ha a nősténynek nincs teje, ezért a picik nem tudnak szopni és a második napra legyengülnek, elhullanak. Ez esetben a mesterséges - tejpótló - táplálás hozhat eredményt. Ha a kölykök és az anya is egészséges, akkor viselkedési zavar alakult ki, ennek megváltoztatására nem sok remény van.
Valami nincs rendjén a tartási körülményeket illetően, vagy hibát követtek el a szobatisztaságra nevelés terén. Próbáljanak a kutyával együtt szagmintát levinni, lehetőleg idegen kutyák által kevésbé látogatott területre. Lehetőleg olyankor amikor előtte még bent a kutya sokat játszott és ivott. A benti ürítések alkalmával minden tettenéréskor erős zaj ingerrel zavarják meg a kutyát.
A válasz sok mindentől függ. Ha kíváncsi vagy kedvenced szociális igényeire, olvass tovább! A választ a kapcsolódó cikkben találod.