1861. Miért nyalogatják a kutyák a kezünket?
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
Habár a kutyaféléknél az osteosarcoma a daganatos megbetegedések 5%-áért felelős, mégis 80-90%-ban a rosszindulatú betegségek kapcsolatban állnak a csonttal. Ez a betegség a nagyobb méretű kutyáknál fordul elő gyakrabban. Az osteosarcoma egy agresszív rá
Az állatokkal foglalkozó orvostudomány történetében sugárkezeléssel legelőször a huszadik század elején próbálkoztak. Az elmúlt 50 év során ez a kezelés sokat fejlődött. A szövetkórtan, az MRI és a CT vizsgálatok segítségével mostmár pontos diagnózisokat lehet felállítani a daganatok típusáról és helyzetéről. Az új technológiák növelték a sugárkezelések hatékonyságát és csökkentették a lehetséges mellékhatásokat.
Daganatok szempontjából az öregebb és érintetlen kanok esetében (kasztrálatlan) a leggyakoribb a heredaganat. Összességükben ezeknek a száma nem túl magas, mivel legtöbben ivartalanítják kutyájukat. Viszont a nem ivartalanított kutyák esetében ez a megbetegedés igen gyakori.
Néhány évvel ezelőtt egy fővárosi állatorvosi klinika dolgozói nagyon szomorú és szívszorongató esettel találkoztak. Egyik nap egy kilenctagú család jelent meg a klinikán, és amikor bevitték jó öreg, Pál névre keresztelt cocker spánieljüket, mindegyikük arcán bánat ült, mert úgy gondolták, ez volt a kutyájuk utolsó útja.
Ami a sebet illeti, a lábvégen, gallér nélkül valóban nehezebb a sebgyógyulás, de meg fog gyógyulni, ne aggódjon. A betadin jó választás, érdemes mindig etetés, vagy séta, játék előtt alkalmazni, hogy eltereljék róla a kutya figyelmét, így nem nyalja le azonnal. Ami a szalagszakadást illeti, nem teljesen világos, hogy melyik szalag sérüléséről van szó, de a hátsó láb miatt feltételezem, hogy a térdízületben található keresztező szalag szakadására vonatkozik a gyanú. Talán valóban érdemes megvárni a lábvég teljes gyógyulását, hogy a sántaság marad-e. Amennyiben az ún. fióktünet kiváltásával keresztező szalag szakadás állapítható meg, az valóban nem gyógyul magától, és javasolt a probléma sebészi megoldása.
A tüzelés az oka, úgyhogy feltétlen az ivartalanítást javasolnám. Ivarzás még eltarthat, és ez idő alatt nem végezhető el a műtét, tehát két lehetőség marad: megvárják a tüzelés végét, és akkor, vagy pedig gyógyszeresen elnyomják, és azután ivartalaníttatják.
A papagájok minimális helyszükségletét az határozza meg, hogy kiterjesztett szárnnyal pár csapást meg tudjon tenni a két ülőrúd között. Ez egy barátpapagáj esetében kb. 40cm-es kalitszélesség és kb. 60cm-es hosszúság. A kalitmagasságnak kisebb a jelentősége, a kis alapterületű, de magas ketrecek alkalmatlanok a papagájtartásra. Tenyésztő elérhetőségét inkább magánlevelezésben kérdezze meg, óvakodjon az önmagukat "tömjénező", interneten "nyomuló" viszonteladóktól.
A teknős párzószervét láthatta. Csak akkor kell vele állatorvoshoz fordulni, ha előesik, és a teknős nem tudja visszahúzni.
Kedves yotsee! A korai és késői ivartalanítás mellett is szólnak érvek és ellenérvek. Sok kérdés érkezett már hozzánk e témában, a linkekre kattintva olvashatja a szakértői véleményeket. Üdvözlettel, Dr. Háziállat