1861. Miért nyalogatják a kutyák a kezünket?
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
Habár a kutyaféléknél az osteosarcoma a daganatos megbetegedések 5%-áért felelős, mégis 80-90%-ban a rosszindulatú betegségek kapcsolatban állnak a csonttal. Ez a betegség a nagyobb méretű kutyáknál fordul elő gyakrabban. Az osteosarcoma egy agresszív rá
Az állatokkal foglalkozó orvostudomány történetében sugárkezeléssel legelőször a huszadik század elején próbálkoztak. Az elmúlt 50 év során ez a kezelés sokat fejlődött. A szövetkórtan, az MRI és a CT vizsgálatok segítségével mostmár pontos diagnózisokat lehet felállítani a daganatok típusáról és helyzetéről. Az új technológiák növelték a sugárkezelések hatékonyságát és csökkentették a lehetséges mellékhatásokat.
Daganatok szempontjából az öregebb és érintetlen kanok esetében (kasztrálatlan) a leggyakoribb a heredaganat. Összességükben ezeknek a száma nem túl magas, mivel legtöbben ivartalanítják kutyájukat. Viszont a nem ivartalanított kutyák esetében ez a megbetegedés igen gyakori.
Néhány évvel ezelőtt egy fővárosi állatorvosi klinika dolgozói nagyon szomorú és szívszorongató esettel találkoztak. Egyik nap egy kilenctagú család jelent meg a klinikán, és amikor bevitték jó öreg, Pál névre keresztelt cocker spánieljüket, mindegyikük arcán bánat ült, mert úgy gondolták, ez volt a kutyájuk utolsó útja.
- A tüzelésnek nem lehetnek közvetlen halált okozó következményei. - A mérgezésnek nagyon sok tünete lehet, de ez esetben feltételezhetően csak kémiai méreganyagok okozta tünetek jöhettek volna számításba és ezeket a leírása alapján a kutya nem produkálta. (öklendezés, hányás, szájból vérzés, remegés, koordinálatlan mozgás, légzés zavar) - Az állat idős kora és az embertárs elvesztése együtt jelenthette az okot. - Egy idős kutya menhelyről történő örökbefogadása mindenképpen dicséretre méltó gondolat, - azzal a feltétellel, hogy az idős kutya speciális igényeit és tartási körülményeit megfelelő módon ki tudja elégíteni.
A kalitba helyezett puhafa darabkák, fűzfagallyak legyenek állandóan előtte. Ezek rágása, széttépése lekötheti a madarat. Megoldás lehet pár beszerzése, odú felhelyezése is, de a már tolltépésre rászokott madarat nehéz lesz teljesen leszoktatni erről a rossz szokásról. Multivitamin és ásványi anyag kiegészítésre szükségük van a fogságban tartott papagájoknak. A különféle gyártók készítményei beszerezhetők a kisállat-kereskedésekben, állatpatikákban, takarmányboltokban.
Az ízületgyulladásra javasolt gyógyszerek (ún. "nem-szteroid gyulladáscsökkentők" vagy NSAIDok) csak egészséges máj és veseműködés mellett használhatók biztonságosan. Mivel egy 13 éves kutyánál már elképzelhető (bár nem törvényszerű!) ezen funkciók károsodása, mindenképp javaslom, hogy előbb egyeztessen kezelő állatorvosával, mielőtt gyógyszert adna a kutyusnak. A biztonsággal állatoknak adható fájdalomcsillapítók receptkötelesek, így nem is vásárolhatók patikákban anélkül. A recept nélkül kaphatók (pl paracetamol, ibuprofen tartalmúak) kutyákban mérgezők lehetnek!!!
A kalcium hiány mellett, hasonló tüneteket okozhat férgesség is. Bizonyos féregfajok - orsóférgek - olyan méreganyagokat termelnek, amelyek idegrendszeri tüneteket okozhatnak, ami az állat halálához is vezethet. Ezért szükséges a kölykök 2 hetes korától 2 hetenként történő féregtelenítése TÖBBSZÖR!
Feltétlen vigye állatorvoshoz, hogy megnézze, és ha szükséges mintát vegyen belőle, mert ez így csak találgatás. Lehet jó és rosszindulatú szövetszaporulat is...