1861. Miért nyalogatják a kutyák a kezünket?
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
Habár a kutyaféléknél az osteosarcoma a daganatos megbetegedések 5%-áért felelős, mégis 80-90%-ban a rosszindulatú betegségek kapcsolatban állnak a csonttal. Ez a betegség a nagyobb méretű kutyáknál fordul elő gyakrabban. Az osteosarcoma egy agresszív rá
Az állatokkal foglalkozó orvostudomány történetében sugárkezeléssel legelőször a huszadik század elején próbálkoztak. Az elmúlt 50 év során ez a kezelés sokat fejlődött. A szövetkórtan, az MRI és a CT vizsgálatok segítségével mostmár pontos diagnózisokat lehet felállítani a daganatok típusáról és helyzetéről. Az új technológiák növelték a sugárkezelések hatékonyságát és csökkentették a lehetséges mellékhatásokat.
Daganatok szempontjából az öregebb és érintetlen kanok esetében (kasztrálatlan) a leggyakoribb a heredaganat. Összességükben ezeknek a száma nem túl magas, mivel legtöbben ivartalanítják kutyájukat. Viszont a nem ivartalanított kutyák esetében ez a megbetegedés igen gyakori.
Néhány évvel ezelőtt egy fővárosi állatorvosi klinika dolgozói nagyon szomorú és szívszorongató esettel találkoztak. Egyik nap egy kilenctagú család jelent meg a klinikán, és amikor bevitték jó öreg, Pál névre keresztelt cocker spánieljüket, mindegyikük arcán bánat ült, mert úgy gondolták, ez volt a kutyájuk utolsó útja.
Tudtommal sajnos hazánkban nincs erre lehetőség, csak kisállatok esetében van hamvasztás. A megoldás legálisan általában az ATEV nevű cég szokott lenni, amely állati hullák elszállítására szakosodott, és helyben kell érdeklődni az elérhetőségük iránt, több kirendeltségük van országszerte. Az ezzel járó, településtől függő, esetenként tetemes költségekre lehet állami támogatást kérni, bár nem egyszerű az eljárás.
A furcsa tünetek viselkedészavarra utalhatnak. Javasolt lenne a macska ivartalanítása.
Kedves Zsuzsa! Minden, ami nem megszokott, az kórósnak tekintendő. Tehát nem az a kérdés, hogy beteg-e a madár, hanem az, hogy kell-e, lehet-e kezelni. Ehhez azonban látni kellene a problémát. Lehet, hogy csak odatapadt, besűrűsödött szemváladék (csipa), lehet, hogy valamilyen szövetszaporulat ("árpa", daganat). Forduljon a helyi állatorvoshoz, aki szükség esetén megadja a legközelebbi specialista elérhetőségét. Tisztelettel: dr. Keleti Zoltán
Üdvözlöm! A megnagyobbodott hasú macska esetében sajnos csak azt tudom mondani, hogy egy hasi ultrahang vagy RTG, illetve a hasüreg tartalmának vizsgálata (egy tűvel történő mintavétel) nélkül nem lehet pontosat mondani, mindenképp el kéne vinni állatorvoshoz. A másik macska esetében számos bőrprobléma (pl paraziták, allergia, stb) felmerül,. szintén meg kéne vizsgálni, esetleg mintát venni a füléből (fülrüh?). Javaslom, keressen olyan állatorvost, aki megvizsgálja a macskát.
Az optimális hőmérséklet meghatározása legegyszerűbben egy hőmérő segítségével lehetséges. Az ideális hőmérséklet leopárdgekkó számára kb. 26-32 fok. Talajfűtők számtalan méretben és teljesítményben léteznek, így érdemes egy terrarisztikai szaküzletben érdeklődni, hogy melyik típus a legmegfelelőbb az adott körülményekhez. Izzóból is többféle létezik. A keletkező hőmérsékletet az izzó teljesítménye és az elhelyezés távolsága is befolyásolja. Hőmérő nélkül nem lehet ezeket pontosan megállapítani!