1861. Miért nyalogatják a kutyák a kezünket?
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
Habár a kutyaféléknél az osteosarcoma a daganatos megbetegedések 5%-áért felelős, mégis 80-90%-ban a rosszindulatú betegségek kapcsolatban állnak a csonttal. Ez a betegség a nagyobb méretű kutyáknál fordul elő gyakrabban. Az osteosarcoma egy agresszív rá
Az állatokkal foglalkozó orvostudomány történetében sugárkezeléssel legelőször a huszadik század elején próbálkoztak. Az elmúlt 50 év során ez a kezelés sokat fejlődött. A szövetkórtan, az MRI és a CT vizsgálatok segítségével mostmár pontos diagnózisokat lehet felállítani a daganatok típusáról és helyzetéről. Az új technológiák növelték a sugárkezelések hatékonyságát és csökkentették a lehetséges mellékhatásokat.
Daganatok szempontjából az öregebb és érintetlen kanok esetében (kasztrálatlan) a leggyakoribb a heredaganat. Összességükben ezeknek a száma nem túl magas, mivel legtöbben ivartalanítják kutyájukat. Viszont a nem ivartalanított kutyák esetében ez a megbetegedés igen gyakori.
Néhány évvel ezelőtt egy fővárosi állatorvosi klinika dolgozói nagyon szomorú és szívszorongató esettel találkoztak. Egyik nap egy kilenctagú család jelent meg a klinikán, és amikor bevitték jó öreg, Pál névre keresztelt cocker spánieljüket, mindegyikük arcán bánat ült, mert úgy gondolták, ez volt a kutyájuk utolsó útja.
A szukák nagyjából félévente tüzelnek, amitől kisebb eltérések elég gyakran előfordulnak. Az, hogy a második tüzelése óta már több mint 1 év telt el, mindenképpen gyanús. Lehet, hogy valóban tüzelt, csak annyira enyhe tünetekkel járt, hogy nem vették észre, de az is lehetséges, hogy valóban nem volt petefészek aktivitása. Ezt kideríteni azonban látatlanban nem lehet, ehhez a kutya nagyon alapos szaporodásbiológiai vizsgálata szükséges (vérvétel, petefészek ultrahang vizsgálat). Azt ajánlom, keressenek olyan állatorvosi rendelőt, ahol ezeket el tudják végezni, és akkor válasz kaphatnak a kérdésekre.
Egy alapos állatorvosi vizsgálat valószínűleg segítene a tünetek okának felderítésében. Nagy a valószínűsége, hogy húgyúti gyulladásos folyamatról van szó, de persze más ok is lehet a háttérben. Ilyenkor szokták mondani: irány az állatorvos!
Irány a doki! Üdv: Dr Fekete Balázs
Érdemes pároztatás előtt megnézni a nőstény nyuszi péráját. Ha sötétvörös, bordó színű és kicsit duzzadt, akkor érdemes elvinni a bakhoz. Mindenképp a nőstényt kell a bak ketrecébe betenni. Általában pár perc alatt lezajlik a párzás. Sikeres együttlét után a bak lefordul a nőstényről és esetleg dobbant is egyet. Persze ezt sem lehet 100%-os sikernek mondani, de ilyenkor nagy valószínűséggel meg is termékenyül a nőstény.
Tisztelt Kérdező! Kérdéseire az állat (klinikai, esetleg rtg vagy ultrahangos) vizsgálata nélkül lehetetlen választ adni, ezért mielőbb vigye kedvencét állatorvoshoz! A daganatos háttér a tünetek alapján elképzelhető, de lehet kloáka-előesés is. A kórjóslat pedig erősen diagnózis függő. Tisztelettel: dr.Keleti Zoltán - Állategészségház, Vértesszőlős