1861. Miért nyalogatják a kutyák a kezünket?
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
Habár a kutyaféléknél az osteosarcoma a daganatos megbetegedések 5%-áért felelős, mégis 80-90%-ban a rosszindulatú betegségek kapcsolatban állnak a csonttal. Ez a betegség a nagyobb méretű kutyáknál fordul elő gyakrabban. Az osteosarcoma egy agresszív rá
Az állatokkal foglalkozó orvostudomány történetében sugárkezeléssel legelőször a huszadik század elején próbálkoztak. Az elmúlt 50 év során ez a kezelés sokat fejlődött. A szövetkórtan, az MRI és a CT vizsgálatok segítségével mostmár pontos diagnózisokat lehet felállítani a daganatok típusáról és helyzetéről. Az új technológiák növelték a sugárkezelések hatékonyságát és csökkentették a lehetséges mellékhatásokat.
Daganatok szempontjából az öregebb és érintetlen kanok esetében (kasztrálatlan) a leggyakoribb a heredaganat. Összességükben ezeknek a száma nem túl magas, mivel legtöbben ivartalanítják kutyájukat. Viszont a nem ivartalanított kutyák esetében ez a megbetegedés igen gyakori.
Néhány évvel ezelőtt egy fővárosi állatorvosi klinika dolgozói nagyon szomorú és szívszorongató esettel találkoztak. Egyik nap egy kilenctagú család jelent meg a klinikán, és amikor bevitték jó öreg, Pál névre keresztelt cocker spánieljüket, mindegyikük arcán bánat ült, mert úgy gondolták, ez volt a kutyájuk utolsó útja.
Feltétlenül meg kell röntgeneztetni. Ha valóban ficama volt,azon a krém nem segített. Frissen helyre lehet tenni egy kificamodott ízületet,később már csak műtéttel. Nem biztos,hogy ficamról van szó.
A probléma az állandósult rossz szokás, a tolltépés, ami hullámospapagájokra kevéssé jellemző. A jelenlegi "pártól" való elkülönítés, új pár beszerzése javíthat a helyzeten, de ennek esélye közel sem 100%-os. Minél több foglalkozás lehetőségét kellene biztosítani, rágható, rázható játékok, csipegethető leveles,bugás gyomok kalitba helyezésével.
A sérülésre Betadinos ecsetelést javaslok. A madarakat tegye külön volierbe. A viaszbőr valószínűleg nem fog tökéletesen regenerálódni, de ez csak esztétikai hiba.
Ha pár napos, akkor csak egy lehetőség van:azonnal találni egy éppen szoptató anyamókust és a kicsit belekeverni a többi közé. Át kell vegye az alom szagát, ezért egy fél órára el kell távolítani az anyát. Így valószínűleg el fogja fogadni és sajátjaként felneveli. Mivel kevés az esély hogy a közelben lesz valaki, akinek van éppen szoptató mókusa, ezért meg lehet próbálni patkánnyal vagy egérfélével is.
Kedves Cecília! Amiket megnevezett, az mind alkalmas hely lehet egy kutyus részére. Persze elsősoban majd ő fog választani. De természetesen önnek szerepe lehet abban, hogy mit enged meg és mit nem. Szerintem majd közösen fogják kialakítani a mindekinek tetsző megoldást. Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc