1861. Miért nyalogatják a kutyák a kezünket?
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
Habár a kutyaféléknél az osteosarcoma a daganatos megbetegedések 5%-áért felelős, mégis 80-90%-ban a rosszindulatú betegségek kapcsolatban állnak a csonttal. Ez a betegség a nagyobb méretű kutyáknál fordul elő gyakrabban. Az osteosarcoma egy agresszív rá
Az állatokkal foglalkozó orvostudomány történetében sugárkezeléssel legelőször a huszadik század elején próbálkoztak. Az elmúlt 50 év során ez a kezelés sokat fejlődött. A szövetkórtan, az MRI és a CT vizsgálatok segítségével mostmár pontos diagnózisokat lehet felállítani a daganatok típusáról és helyzetéről. Az új technológiák növelték a sugárkezelések hatékonyságát és csökkentették a lehetséges mellékhatásokat.
Daganatok szempontjából az öregebb és érintetlen kanok esetében (kasztrálatlan) a leggyakoribb a heredaganat. Összességükben ezeknek a száma nem túl magas, mivel legtöbben ivartalanítják kutyájukat. Viszont a nem ivartalanított kutyák esetében ez a megbetegedés igen gyakori.
Néhány évvel ezelőtt egy fővárosi állatorvosi klinika dolgozói nagyon szomorú és szívszorongató esettel találkoztak. Egyik nap egy kilenctagú család jelent meg a klinikán, és amikor bevitték jó öreg, Pál névre keresztelt cocker spánieljüket, mindegyikük arcán bánat ült, mert úgy gondolták, ez volt a kutyájuk utolsó útja.
Csak egy használható tanácsom van: minél előbb keresni egy másik állatorvost, aki talán jobban el tud majd igazodni az egyébként elég komolynak tűnő tünetek között. Sok minden lehetőség szóba jöhet, elsősorban keringési és légzőszervi bajok, de kell néhány vizsgálat ahhoz, hogy születhessen diagnózis, és segíteni lehessen a kutyájukon.
A génjeikben recesszíven hordozhatnak olyan tulajdonságokat, melyek nem láthatók a domináns jegyek között.
A kullancsnak a bőrben mardt feji része már nem okoz bajt, azt pár nap múlva vagy kilöki a szervezet egy pattanás formájában, vagy eltokolódik, esetleg állatorvossal ki lehet szedetni. De betegséget nem okoz. Viszont, miután a sikertelen kiszedés közben szinte elkerülhetetlen, hogy a kullancs potrohi részét nem nyomják meg, van (vagyis volt) esély arra, hogy onnan vért pumpáljanak a kutyába. Ha a kullancs esetleg fertőzött volt (hordozta valamelyik kutyára nézve veszélyes kórokozót), akkor elképzelhető, hogy a lappangási idő után mutatkoznak tünetek. Ezért édemes a kutyát 8-10 napig alaposabban figyelni, ill. ha valamit észlelnek, ami szokatlan, vagy furcsa, mielőbb állatorvoshoz fordulni.
A kutya szenzibilis időszakában 8 - 16 hét valószínűleg elmeradt a szocializáció és a kornak megfelelő nevelés. Igen, a két kutya méret és korkülömbségéből eredően, valamint a játékos harc és az esetleges szexuális dominancia hevében komoly esélye van az esetleges sérülést okozó balesetnek. Ajánlom figyelmébe a két vagy több kutya együttes tartásáról írt cikkemet: http://www.kutya.hu/Cikk.aspx?id=4182
Ha az a hús valóban német, vagy nem érintkezett a hentesüzletben más húsokkal, akkor elvileg igen. Tisztelettel Dr. Szaniszló Ferenc