1861. Miért nyalogatják a kutyák a kezünket?
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
A kutyák számos okból kifolyólag nyalogathatnak. Mutatjuk a leggyakoribb okokat!
Habár a kutyaféléknél az osteosarcoma a daganatos megbetegedések 5%-áért felelős, mégis 80-90%-ban a rosszindulatú betegségek kapcsolatban állnak a csonttal. Ez a betegség a nagyobb méretű kutyáknál fordul elő gyakrabban. Az osteosarcoma egy agresszív rá
Az állatokkal foglalkozó orvostudomány történetében sugárkezeléssel legelőször a huszadik század elején próbálkoztak. Az elmúlt 50 év során ez a kezelés sokat fejlődött. A szövetkórtan, az MRI és a CT vizsgálatok segítségével mostmár pontos diagnózisokat lehet felállítani a daganatok típusáról és helyzetéről. Az új technológiák növelték a sugárkezelések hatékonyságát és csökkentették a lehetséges mellékhatásokat.
Daganatok szempontjából az öregebb és érintetlen kanok esetében (kasztrálatlan) a leggyakoribb a heredaganat. Összességükben ezeknek a száma nem túl magas, mivel legtöbben ivartalanítják kutyájukat. Viszont a nem ivartalanított kutyák esetében ez a megbetegedés igen gyakori.
Néhány évvel ezelőtt egy fővárosi állatorvosi klinika dolgozói nagyon szomorú és szívszorongató esettel találkoztak. Egyik nap egy kilenctagú család jelent meg a klinikán, és amikor bevitték jó öreg, Pál névre keresztelt cocker spánieljüket, mindegyikük arcán bánat ült, mert úgy gondolták, ez volt a kutyájuk utolsó útja.
Akinek van egy vadászkutyája, - az NE tartson mellette nyulat ! (a vadászkutya zsákmányállatát !) Aki ezt az alapszabályt, megelőző óvintézkedést, valamilyen kivételesen indokolt esetben, valamilyen oknál fogva nem tudja betartani, annak marad a pozitív megerősítésen alapuló nevelés, deszenzibilizáló tréning, klikker tréning - lehetősége. Ezekkel elsősorban a kutyát lehet nevelni, tanítani, szoktatni - és csak másodsorban a nyulat. A külömböző állatfajok egymáshoz való szocializálása az esetek túlnyomó részében csak is az adott egyedeknél vezet valamilyen szintű eredményre. Tehát pl. a nyúl a szomszéd kutyától félni fog, vagy a kutya az idegen nyulat a mezőn megfogja, stb. Az önök esetében a tacskó által okozott traumát alaig-alig lehet a nyúlban megszüntetni, tehát csak az lehet a tréning cél, hogy többé-kevésbé ne kezelje úgy a saját kutyájukat mint egy potenciális agresszort, akivel már volt egy negatív élménye. Egyébként szép, hosszadalmas és nagy szakmai kihívást jelentő feladat - ezért van a cirkuszok állatmutatványai között biztos sikere a hasonlóknak.
Kedves Gazdi! Jó lenne bőrkaparék vizsgálatot, baktérium tenyésztést és gombatenyésztést végeztetni a beteg területekről! Azután lehetne megállapítani a megfelelő kezelést! Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc www.vetlabor.hu
Nem szerencsés a tenyészérettség előtti ellés, de ha minden rendben lezajlott, semmi következménye nem lesz.
A rizsdiéta kigészítésére javaslom, hogy valamilyen tejsavbaktériumokat tartalmazó gyógyszert vagy táplálékkiegészítőt is kapjon a cica, mert így felgyorsítható a normál bélflóra kialakulása.
Valószínűnek tartom, hogy ennek a jelenségnek nem sok köze van közvetlenül a műtéthez. Figyelni kell a székletét és ha ez tartósan észlelhető, akkor hétfőn keressék fel az állatorvosukat. Addig azonban nem kell különösebben aggódni emiatt!