1906. A kutyák reumás izületi gyulladása (rheumatoid arthritise; gyulladásos autoimmun betegség)
Rheumatoid arthritis (reumás ízületi gyulladás) a legtöbb esetben a maximum 5-6 éves kistestű kutyáknál jelentkezik.
Rheumatoid arthritis (reumás ízületi gyulladás) a legtöbb esetben a maximum 5-6 éves kistestű kutyáknál jelentkezik.
Az udvarban egy kistestű kutya szaladgál labdát kergetve. Egyszer csak fájdalmasan csaholni kezd és kicsiket lépve, maga után húzva bal hátsó lábát. Másodpercek múlva három lábon kezd el bicegni.
A térd sok veszélynek van kitéve és ezt bármelyik labdarugó játékos is alá tudja támasztani. A kutyáknál is a leggyakoribb térdsérülés az elülső keresztszalag szakadása.
A kutatók véleménye szerint a madarak is képesek saját hibáikból tanulni, ahogyan az emberek. Sőt, alapvető létfenntartási igényeik mellett - nagy szükségük van társaságra és rendszeres játékra is. Lehet, hogy eddig - méltatlanul - félreismertük őket?
A kutyák gyakran ugranak fel a gazdájukra. A hátsó lábukra állnak és elülső lábukat az emberre teszik. Ez teljesen normális viselkedés egy fiatal kutyánál. De időben le kell szoktatni róla, hogy a későbbiekben ne okozzon kellemetlenségeket.
Kedves Edit! Jó lenne megmutatni az állatorvosának. Biztos tud adni rá valami hatásos kezelést. A Babesia vakcina egyébként nem ad 100%-os védelmet. Üdvözlettel Dr. Szaiszló Ferenc
Kedves Zizi! Ennek hátterében többféle probléma is meghúzódhat (férgesség, táplálék nem megfelelő kalória tartalma, hasnyálmirigy alulműködése miatt kialakuló emésztőenzim hiány, egyéb egészségügyi okok stb.), amelyre kizárólagosan egy alapos állatorvosi ellenőrzés tud fényt deríteni. Azt tanácsoljuk, hogy mutassa meg kutyáját szakembernek, aki a vizsgálat(ok) után sokkal pontosabb tájékoztatást tud adni!
A történet nem túl szívderítő, de sokat sajnos nem lehet hozzátenni. Az állatorvos kollégával értek egyet, erősen kétséges, hogy lesz-e ebből még valaha rendes cicaláb? Nem lehetetlen, de nem is lesz egyszerű! Mást nem lehet tenni, kezelni kell, hátha lesz javulás. Ha nem, akkor majd lehet gondolkodni, hogy mi történjen....
Azt kérdezi a kedves kérdező, hogy mit javasolok. Nos, csak egyetlen dolgot: mielőbb vigye el állatorvoshoz a kutyáját!
A tünetek alapján - első körben - emésztési (gyomor) problémára gondolnék, úgyhogy egy nyelőcső-gyomor kontrasztos-kiürüléses vizsgálatot javasolnék (amit persze egy hasi ultrahangos és laborvizsgálat megelőzne, kizárva az egyéb belgyógyászati hátteret...). Ennek ismeretében lehet, hogy gyomor endoszkópos vizsgálatra is szükség lesz...