1906. A kutyák reumás izületi gyulladása (rheumatoid arthritise; gyulladásos autoimmun betegség)
Rheumatoid arthritis (reumás ízületi gyulladás) a legtöbb esetben a maximum 5-6 éves kistestű kutyáknál jelentkezik.
Rheumatoid arthritis (reumás ízületi gyulladás) a legtöbb esetben a maximum 5-6 éves kistestű kutyáknál jelentkezik.
Az udvarban egy kistestű kutya szaladgál labdát kergetve. Egyszer csak fájdalmasan csaholni kezd és kicsiket lépve, maga után húzva bal hátsó lábát. Másodpercek múlva három lábon kezd el bicegni.
A térd sok veszélynek van kitéve és ezt bármelyik labdarugó játékos is alá tudja támasztani. A kutyáknál is a leggyakoribb térdsérülés az elülső keresztszalag szakadása.
A kutatók véleménye szerint a madarak is képesek saját hibáikból tanulni, ahogyan az emberek. Sőt, alapvető létfenntartási igényeik mellett - nagy szükségük van társaságra és rendszeres játékra is. Lehet, hogy eddig - méltatlanul - félreismertük őket?
A kutyák gyakran ugranak fel a gazdájukra. A hátsó lábukra állnak és elülső lábukat az emberre teszik. Ez teljesen normális viselkedés egy fiatal kutyánál. De időben le kell szoktatni róla, hogy a későbbiekben ne okozzon kellemetlenségeket.
Ha a tengerimalac olyan tünetet produkál, amely a szavak szintjén kevésbé jól leírható, mintha megmutatnánk egy szakembernek, ne késlekedjünk már az első pillanatban sem elvinni az állatot személyesen a legközelebbi állatorvoshoz! Ezen túllépve azt gondolom, hogy a probléma feltétlenül orvosi beavatkozást igényel. A leírás alapján egyrészt biztosra vehető, hogy sérült az állat szaruhártyája, amelyre szaruhártya regeneráló készítményt kellene alkalmazni, melyet csak az orvos tud felírni (Pl.: Corneregel). Másrészt a genny alapján, a bakteriális fertőzést is kezelni kell valamilyen antibiotikum tartalmú készítménnyel (Pl.: Brulamycin, Tobrex, Tobradex), melyek szintén vénykötelesek. Jómagam nem vagyok állatorvos, de tenyészetünkben időnként előfordul, hogy a széna okoz hasonló szemsérüléseket, és a fenti készítmények eddig hatásosnak bizonyultak. Az Ön esetében a probléma akut jellegét tekintve a gyógyszeres kezelés mellett fontos lenne a malacka szemét tisztán tartani, az ürülő váladékot eltávolítani. Erre a legjobb megoldás, ha borsav oldatba mártott vattával időnként áttörli a beteg szemet. A Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Karán, az Egzotikus Osztályon biztos vagyok benne, hogy tengerimalaca a megfelelő ellátásban részesülhet, és Ön minden további kérdésére választ kaphat.
Mostanra az ürülékkel valószínűleg távozott a kavics. Ha mégsem, akkor érdemes elvinni egy röntgenre.
Nem kell hozzá engedély, de azért elég veszélyes.
Mindkét kérdésére igen a válasz, vannak ezekre a célokra megfelelő szerek. Javaslom, keressen fel egy állatorvost, aki majd segít a konkrétumokban!
A parazitás bőrfertőzéseknek (atka, gomba) általában a szőrhiányos területek mellett egyéb kísérő tünetük is van: bőrhámlás, korpásodás, sebesedés. Az Ön leírása alapján ezért nem élősködő okozta szőrkopásra gondolnék, hanem hormonális eredetűre. A tengerimalacoknál ugyanis a hasi részen keletkezhetnek szőrhiányos területek petefészekciszta esetén is. Javaslom, hogy első lépésben zárja ki a paraziták jelenlétét! Sem az atkaelleni sem a gombaelleni kezeléssel nem árt a malacka egészségének. Állatpatikában atka ellen keresse az SH-Rodemectin nevű készítményt, ezzel a hét egy adott napján csöppentsen egyet-egyet a malac mindkét füle mögé, és a kezelést ismételje meg a következő két héten is ugyanezen a napon! Ezzel párhuzamosan gomba ellen hatásos lehet a humángyógyszertárban vény nélkül kapható Canesten krém. Kenjen a szerből a szőrhiányos területre reggel és este! Ha a szőr nem kezd el visszanőni az elkövetkező 10 napban, érdemes lenne az állatorvost felkeresni, aki megállapíthatja, hogy a tengerimalacnak komolyabb baja van-e. Sajnos petefészekciszta esetén a műtét elkerülhetetlen.