1941. Neveljünk bajnokot! Ilyen a jó sportkutya edzés és kiképzés 4. rész
Jó erőnlét, rendszeres, kreatív edzések, türelmes gazdi, és jó adottságok is kellenek a sportkutya kiváló teljesítményéhez. De ez még nem minden!
Jó erőnlét, rendszeres, kreatív edzések, türelmes gazdi, és jó adottságok is kellenek a sportkutya kiváló teljesítményéhez. De ez még nem minden!
Mielőtt még nekilátnánk a kiskutya trenírozásához, vagy egyáltalán gondolkodnánk rajta, fontos, hogy mi magunk is jó formában legyünk. Ha ezt betartjuk, és tudjuk mit akarunk, sokkal kevésbé valószínű, hogy megszegünk bizonyos szabályokat, megakadályozva ezzel céljaink elérését.
A sikeres kutyatréning második szabálya, hogy a képzés időtartama ne legyen több 10-15 pernél, az állat korától, nemétől és fajtájától függetlenül.
A kiskutya kiképzésének, nevelésének egyik alapszabálya az, hogy mindig pozitív megerősítéssel fejezzük be a képzést.
Egyre javul a kutya örökbefogadási kedv Magyarországon, de még több befogadóra lenne szükség, hiszen a gyepmesteri telepekre kerülő kutyák több mint felére altatás vár.
Ha lenyelte véletlenül, akkor legfeljebb hányhat tőle, de komolyabb problémára nem lehet számítani. Ha mégis rosszabbul lenne, akkor keressen fel egy állatorvost, de az majdnem biztos, hogy nem a gyógyszer okozta.
Mi - kutyatrénerek az "eléggé eleven, rossz kutyus" fogalmát "neveletlen" - nek mondjuk ! A kutya viselkedésének nincs összefüggése azzal, hogy lakásban van tartva. Egy kicsit késő 2 hét alatt bepótolni a 6 hónnap nevelési hiányosságait. Természetesen tréningtechnikailag kivitelezhető lehet, napi 2 x 1 óra tréning, nevelés, oktatás, 10 napon keresztül, 1 óra/ 3.000,- Ft költség ellenében és a tartási körülmények megváltoztatásával. Varázsvesszővel vagy kézrátéttel viszont még Viktoria Stillwel, Jan Fennel, Martin Rütter vagy Cesar Millan sem tudja megváltoztatni a kutyájukat. (Az Ő órabérük egyébként 50,- és 100,- EUR között van, de ez egy jó példa arra, hogy nem lehet mindent, - azonnal, - pénzel megoldani !)
A fent említett agresszivitású hímek szerencsére csak kis számban fordulnak elő, így kicsi az esély, hogy ilyen madarat vegyenek. Ha mégis veszekednének a nimfák (az összeszoktatás szabályait, be kell tartani: pl. a meglévő madár az érkezővel együtt kerüljön új kaliba) a találkozást követő néhány nap múlva is, akkor érdemes őket szétválasztani ideiglenesen, netán véglegesen is. De ismétlem, nem ez a viselkedés jellemző a nimfapapagájokra, bár előfordul az is, hogy az emberhez szokott szelíd madár nem fogad el fajtárst párjául..
Propoxur hatóanyagú bolha és kullancs ellenes készítmények, nyakörv, spray és sampon formájában vannak forgalomban. 12 hetes kor alatt semmiképpen nem javasolt a használata, de mivel begale fajtájú kutyáról van szó, amely köztudottan nagyon játékos , szereti nyalogatni saját magát is. Ha lenyalja a hatóanyagot, mérgezéses tünteket is okozhat, pupillaszükület, nyálzás, hányás, azonnali állatorvosi beavatkozás szükséges. Inkább kölyökkorban is alkalmazható készítményt kérjen az állatorvosától.
A habos hányás igazából nem is hányás, hanem inkább felöklendezett nyálka. Ez több helyről is származhat. Ha már háromszor ismétlődött, szerintem célszerűbb állatorvoshoz fordulni és megvizsgáltatni őt.