1941. Neveljünk bajnokot! Ilyen a jó sportkutya edzés és kiképzés 4. rész
Jó erőnlét, rendszeres, kreatív edzések, türelmes gazdi, és jó adottságok is kellenek a sportkutya kiváló teljesítményéhez. De ez még nem minden!
Jó erőnlét, rendszeres, kreatív edzések, türelmes gazdi, és jó adottságok is kellenek a sportkutya kiváló teljesítményéhez. De ez még nem minden!
Mielőtt még nekilátnánk a kiskutya trenírozásához, vagy egyáltalán gondolkodnánk rajta, fontos, hogy mi magunk is jó formában legyünk. Ha ezt betartjuk, és tudjuk mit akarunk, sokkal kevésbé valószínű, hogy megszegünk bizonyos szabályokat, megakadályozva ezzel céljaink elérését.
A sikeres kutyatréning második szabálya, hogy a képzés időtartama ne legyen több 10-15 pernél, az állat korától, nemétől és fajtájától függetlenül.
A kiskutya kiképzésének, nevelésének egyik alapszabálya az, hogy mindig pozitív megerősítéssel fejezzük be a képzést.
Egyre javul a kutya örökbefogadási kedv Magyarországon, de még több befogadóra lenne szükség, hiszen a gyepmesteri telepekre kerülő kutyák több mint felére altatás vár.
Ha a csomókat folyadékkal telt hólyagok - ciszták - okozzák/ilyenkor hullámzó tapintatúak/,akkor a tartalom leengedése után gyógyulhatnak. Ha a csomók valamilyen jó vagy rosszindulatú szövetszaporulat miatt jöttek létre/tömött tapintatúak/ akkor csak sebészileg távolíthatók el.
A kígyók ivarmeghatározása nem minden esetben egyszerű feladat, különösen igaz ez a királypiton esetében. A nemek között külső eltérés nincs (ún. ivari dimorfizmus), ami segítene a kérdés eldöntésében. Biztos ivarmeghatározás szonda segítségével lehetséges. Ilyenkor a kloákán keresztül egy gombos szondát kell a farok irányába bevezetni, és a mért távolság alapján lehet a nemeket elkülöníteni. Kivitelezése és az eredmény értékelése azonban gyakorlatot igényel. Javaslom kérjen segítséget egy tapasztalt kígyótartótól vagy egy hozzáértő állatorvostól. Otthon próbálkozni nem szabad. Ennek, a téves eredmény mellett, legtöbbször sérülés a végeredménye.
A leírt tüneteket okozhatja az, ha a nősténynek nincs teje, ezért a picik nem tudnak szopni és a második napra legyengülnek, elhullanak. Ez esetben a mesterséges - tejpótló - táplálás hozhat eredményt. Ha a kölykök és az anya is egészséges, akkor viselkedési zavar alakult ki, ennek megváltoztatására nem sok remény van.
Valami nincs rendjén a tartási körülményeket illetően, vagy hibát követtek el a szobatisztaságra nevelés terén. Próbáljanak a kutyával együtt szagmintát levinni, lehetőleg idegen kutyák által kevésbé látogatott területre. Lehetőleg olyankor amikor előtte még bent a kutya sokat játszott és ivott. A benti ürítések alkalmával minden tettenéréskor erős zaj ingerrel zavarják meg a kutyát.
A válasz sok mindentől függ. Ha kíváncsi vagy kedvenced szociális igényeire, olvass tovább! A választ a kapcsolódó cikkben találod.