1941. Neveljünk bajnokot! Ilyen a jó sportkutya edzés és kiképzés 4. rész
Jó erőnlét, rendszeres, kreatív edzések, türelmes gazdi, és jó adottságok is kellenek a sportkutya kiváló teljesítményéhez. De ez még nem minden!
Jó erőnlét, rendszeres, kreatív edzések, türelmes gazdi, és jó adottságok is kellenek a sportkutya kiváló teljesítményéhez. De ez még nem minden!
Mielőtt még nekilátnánk a kiskutya trenírozásához, vagy egyáltalán gondolkodnánk rajta, fontos, hogy mi magunk is jó formában legyünk. Ha ezt betartjuk, és tudjuk mit akarunk, sokkal kevésbé valószínű, hogy megszegünk bizonyos szabályokat, megakadályozva ezzel céljaink elérését.
A sikeres kutyatréning második szabálya, hogy a képzés időtartama ne legyen több 10-15 pernél, az állat korától, nemétől és fajtájától függetlenül.
A kiskutya kiképzésének, nevelésének egyik alapszabálya az, hogy mindig pozitív megerősítéssel fejezzük be a képzést.
Egyre javul a kutya örökbefogadási kedv Magyarországon, de még több befogadóra lenne szükség, hiszen a gyepmesteri telepekre kerülő kutyák több mint felére altatás vár.
Amennyiben egy kifejlett, ivarérett korú állatról van szó, akkor egy alapos megfigyelés során összehasonlítja az adott kutyafajta un. ´fajtastandardjával´. (www.fci.be) Amennyiben megegyezőnek találja (gyakorlatilag ugyan ezt kell/kellene csinálnia a fajtakiállításokon a bíróknak is !) A kölyök kutya esetén, amennyiben mind a két szülő rendelkezik törzskönyvvel, akkor a szülők és a kölyök DNS vizsgálata adhat egyértelmű eredményt. Csak a kérdés már egy korábbi állapotra is visszavezethető, ugyan is közismerten a korrupció okán olyan kutyák is rendelkeznek törzskönyvvel amelyek eltérnek az adott fajta fajtaleírásától.
Mindig legyen előttük tiszta alom, lehetőleg külön mindegyik állatnak saját. Amelyik rossz helyre piszkít, azt keményen meg kell dorgálni (szóban!). Az alomtálcákat naponta el kell mosni, hogy teljesen szagmentesek legyenek.
Ha a fűtött lakásban lett elszállásolva, akkor szabadon engedés előtt fokozatosan vissza kell szoktatni a hidegebb időhöz. Amennyiben probléma nélkül elfogadja az eleséget, nem vergődik a kalitban, akkor érdemes lenne elengedésével egy napsütéses időszakot megvárni, mikor napközben 10 fok fölé emelkedik a hőmérséklet. A lényeg, hogy a márciusban már szabad legyen, mivel ekkor már nagyon közeleg a párválasztások időszakának vége . Kihelyezett odúval, etetővel elérhető, hogy a ház körül maradjon, szerencsés esetben szaporodjon is.
Létezik többféle táp (Royal Canin, Hill´s, Eukanuba stb.) és kiegészítő (Dermanorm, Lavet stb.), de elsősorban a szőrhullajtás okát kellene megkeresni, ami valóban hormonális ok is lehet, de összefüggésben lehet a műtéttel is...
Ilyen jellegű bódítószer nincs, azonban megpróbálhatnák természetes úton koptatni a körmeit. Lehet kapni un. kaparófákat. Ha hozzászokik ennek használatához, nem kell többé bajlódni a karomvágással.