1951. Kutya thrombocytopenia
A thrombocytopenia egy olyan rendellenesség, amelyben a vérlemezek száma alacsonyabb a normálisnál. A vérlemezkék valójában darabjai a különleges sejteknek, amelyek szükségesek a vér megfelelő alvadásához.
A thrombocytopenia egy olyan rendellenesség, amelyben a vérlemezek száma alacsonyabb a normálisnál. A vérlemezkék valójában darabjai a különleges sejteknek, amelyek szükségesek a vér megfelelő alvadásához.
A Von Willebrand-kór egy gyakori örökletes vérzési rendellenesség embereknél és kutyáknál egyaránt. A véralvadás egy bonyolult mechanizmus; a vérlemezkék mellett a vérrögképződés egy hosszú kémiai láncreakció eredménye, melyet egyes molekulák, úgynevezett "alvadási faktorok" végeznek el.
A murin tífuszt a Rickettsia typhi okozza, melyet a rágcsálókon vagy kutyákon, macskákon élősködő bolha csípése továbbít (trópusi patkánybolha és macskabolha) vagy a bolhaürülék figyelmetlen belekaparása a nyílt sebbe.
Kisagyi hypoplasia-nak nevezzük azt az állapotot, amikor az agy egy része, az úgynevezett cerebellum (kisagy) nem fejlődik ki, vagy röviddel a születés után elcsökevényesedik (visszafejlődik). A kiváltó ok lehet genetikai, összefügghet egy anyaméhbeli fertőzéssel, de gyakran ismeretlen marad.
Egy kutya gerincoszlopa számos kisméretű csontból épül fel, melyeket csigolyáknak hívunk. Ezek a koponya alaptól egészen a farokcsontig terjednek. A csigolyák rugalmas korongszerű porccal kapcsolódnak egymáshoz – ez a porckorong.
Jobb lenne megmutatni az állatorvosnak, nehogy tályog legyen belőle. A nyakfájós kutya nyaki porckorongsérv is gyanús lehet, amit szintén ki kellene vizsgáltatni ortopédiai esetekkel foglalkozó állatorvossal.
A tüneteket okozhatja a gyógyszer mellékhatása is, de okozhatja ugyanaz a folyamat is, ami az alap panaszokat okozta (vagyis a bénulás). Ebben a fajtában ez nem lenne meglepő. Én az Önök helyében mielőbb megmutatnám a kutyát egy ortopéd specialistának, aki az állapotát és a szükséges gyógykezelést talán jobban meg tudná határozni. Ehhez persze szükség lesz egy sor vizsgálatra, pl. röntgenre, egyebekre.
Lakásban tartott madaraknál gyakoribb jelenség a túl intenzív tollváltás. Rosszabb esetben a hullámospapagájoknál "franciavedlés" elnevezésű cirkóvírus fertőzés tünete. A kezelés ugyanaz. A tollképzéshez emelt mértékű vitaminadagolásra, fehérjére és ásványi kiegészítésre van szükség. Például a Muta-vit elnevezésű állatpatikában, takarmány forgalmazóknál kapható készítményre, vagy más komplex vitaminra, kalciumkiegészítéssel.
Kedves Gazdi! Mutassa meg állatorvosnak a cicát, aki alapos fizikai- és laborvizsgálat után pontos diagnózist tud felállítani! Sajnos ezen tünetek alapján látatlanban lehetetlen tanácsot adni!
Kedves Margó! Valószínűleg a cicának az említettek mellett allergiás túlérzékenysége is van. Ebben az irányban is vizsgálódni kellene. Üdvözlettel Dr. Szaniszló Ferenc