1951. Kutya thrombocytopenia
A thrombocytopenia egy olyan rendellenesség, amelyben a vérlemezek száma alacsonyabb a normálisnál. A vérlemezkék valójában darabjai a különleges sejteknek, amelyek szükségesek a vér megfelelő alvadásához.
A thrombocytopenia egy olyan rendellenesség, amelyben a vérlemezek száma alacsonyabb a normálisnál. A vérlemezkék valójában darabjai a különleges sejteknek, amelyek szükségesek a vér megfelelő alvadásához.
A Von Willebrand-kór egy gyakori örökletes vérzési rendellenesség embereknél és kutyáknál egyaránt. A véralvadás egy bonyolult mechanizmus; a vérlemezkék mellett a vérrögképződés egy hosszú kémiai láncreakció eredménye, melyet egyes molekulák, úgynevezett "alvadási faktorok" végeznek el.
A murin tífuszt a Rickettsia typhi okozza, melyet a rágcsálókon vagy kutyákon, macskákon élősködő bolha csípése továbbít (trópusi patkánybolha és macskabolha) vagy a bolhaürülék figyelmetlen belekaparása a nyílt sebbe.
Kisagyi hypoplasia-nak nevezzük azt az állapotot, amikor az agy egy része, az úgynevezett cerebellum (kisagy) nem fejlődik ki, vagy röviddel a születés után elcsökevényesedik (visszafejlődik). A kiváltó ok lehet genetikai, összefügghet egy anyaméhbeli fertőzéssel, de gyakran ismeretlen marad.
Egy kutya gerincoszlopa számos kisméretű csontból épül fel, melyeket csigolyáknak hívunk. Ezek a koponya alaptól egészen a farokcsontig terjednek. A csigolyák rugalmas korongszerű porccal kapcsolódnak egymáshoz – ez a porckorong.
Az anyacicát látta állatorvos? A kiscicákat az alábbi cikkben található instrukciók szerint kellene táplálni: Mi van, ha a kiscicát etetni kell?, tehétntejet ne kapjanak!
Ha egy macska megbetegszik, akkor a magatartása megváltozik (ez esetben az eddig aktív macska bágyadt lesz, többet fekszik a szokásosnál, igyekszik elbújni egy csöndes, sötét helyen stb.) Többféle betegség is szóba jöhet, kezdve a bélsárrekedésen, bélelzáródáson át, egészen daganatos elváltozásokig... Feltétlen keressen fel egy állatorvost, aki megvizsgálja a cicát!
Kedves Gazdi! Bőrkaparékvizsgálat szükséges, mert sokféle oka lehet (allergia, bőrgyulladás vagy gombás megbetegedés is okozhatja), ami más-más kezelést igényel.
A vadonélő állatfajok mentését a területileg illetékes természetvédelmi őrszolgálat és a legközelebbi állatkert végzi(például a Csongrád megyei elérhetőségek a www.madarkert.hu főoldalán is megtalálhatóak), így minél gyorsabban őket kellene értesíteni, esetleg a MME aktivistáit. A jószándékú, de gyakorlatlan próbálkozásnak könnyen rossz vége lehet. Amennyiben nem sikerül sürgősen segítséget szerezni, végszükség esetén, a fészekből való óvatos kiemelés után elsőként meleg helyre kell őket tenni, pl. lámpa alá, olyan távolságra, ahol kb. 30C fok a hőmérséklet, majd meg kell próbálni a fiókák hidratálását enyhén szőlőcukros vízzel, szemcseppentő, vagy kis űrméretű fecskendő segítségével. Táplálásukhoz kisebb rovarok szükségesek, legjobb az állatkereskedésekben is kapható lisztkukac.
Ezt és a hozzá hasonló táplálékkiegészítőket nyugodtan lehet kölyöknek adni a növekedés időszakában, ezen kívül ízületi betegségben ill. műtéten átesett állatoknak, valamint az öregedő kutyáknak a korral járó ízületi bántalmak megelőzésére is..