1951. Kutya thrombocytopenia
A thrombocytopenia egy olyan rendellenesség, amelyben a vérlemezek száma alacsonyabb a normálisnál. A vérlemezkék valójában darabjai a különleges sejteknek, amelyek szükségesek a vér megfelelő alvadásához.
A thrombocytopenia egy olyan rendellenesség, amelyben a vérlemezek száma alacsonyabb a normálisnál. A vérlemezkék valójában darabjai a különleges sejteknek, amelyek szükségesek a vér megfelelő alvadásához.
A Von Willebrand-kór egy gyakori örökletes vérzési rendellenesség embereknél és kutyáknál egyaránt. A véralvadás egy bonyolult mechanizmus; a vérlemezkék mellett a vérrögképződés egy hosszú kémiai láncreakció eredménye, melyet egyes molekulák, úgynevezett "alvadási faktorok" végeznek el.
A murin tífuszt a Rickettsia typhi okozza, melyet a rágcsálókon vagy kutyákon, macskákon élősködő bolha csípése továbbít (trópusi patkánybolha és macskabolha) vagy a bolhaürülék figyelmetlen belekaparása a nyílt sebbe.
Kisagyi hypoplasia-nak nevezzük azt az állapotot, amikor az agy egy része, az úgynevezett cerebellum (kisagy) nem fejlődik ki, vagy röviddel a születés után elcsökevényesedik (visszafejlődik). A kiváltó ok lehet genetikai, összefügghet egy anyaméhbeli fertőzéssel, de gyakran ismeretlen marad.
Egy kutya gerincoszlopa számos kisméretű csontból épül fel, melyeket csigolyáknak hívunk. Ezek a koponya alaptól egészen a farokcsontig terjednek. A csigolyák rugalmas korongszerű porccal kapcsolódnak egymáshoz – ez a porckorong.
Amíg nem lehet tudni, hogy mi is ez a dudor, addig erről semmit nem lehet mondani. Lehetőség bőven van, lehet szöveti duzzanat, lehet tályog, lehet benne vér, lehet daganat is, és még sok egyéb. Azt kellene tisztázni az állatorvossal, hogy ő mire gyanakszik, mit érez? (Kemény, vagy lágy a tapintatú, szerinte szövetszaporulat lehet vagy folyadékgyülem?) És persze meg kellene várni a vér eredményeket, ha már el lett küldve a laborba a minta.
Kedves Fecó! A váladék nemcsak a bűzmirigyéből folyhat, jöhet pl. a végbélből is. Mindenképpen mutassa meg még egyszer a kollégának!
Ha újra jelentkeztek a tünetek, akkor további vizsgálatokra lenne szükség: első körben vérlabor és ultrahangos vizsgálat. A szeme szerintem másodlagos probléma, de így "látatlanba" tényleg nehéz. Olvass tovább! Váladékozik a kutya szeme? Ez a szemszárazság betegség
Kedves Molnár Éva! Mindenképpen mutassa meg a kollégának, mert lehetséges, hogy további kezelésre lesz szükség (antibiotikum, drainage stb.).
Kedves Németh Szilvia! A tünetek alapján valószínűleg agyi sérülés (oedema, haematoma) okozza a tüneteket. Ha pontosítani szeretné, hogy mi a probléma, akkor további vizsgálatok szükségesek (pl. MR). Az ilyen típusú traumák kórjóslata - sajnos - rossz.