1951. Kutya thrombocytopenia
A thrombocytopenia egy olyan rendellenesség, amelyben a vérlemezek száma alacsonyabb a normálisnál. A vérlemezkék valójában darabjai a különleges sejteknek, amelyek szükségesek a vér megfelelő alvadásához.
A thrombocytopenia egy olyan rendellenesség, amelyben a vérlemezek száma alacsonyabb a normálisnál. A vérlemezkék valójában darabjai a különleges sejteknek, amelyek szükségesek a vér megfelelő alvadásához.
A Von Willebrand-kór egy gyakori örökletes vérzési rendellenesség embereknél és kutyáknál egyaránt. A véralvadás egy bonyolult mechanizmus; a vérlemezkék mellett a vérrögképződés egy hosszú kémiai láncreakció eredménye, melyet egyes molekulák, úgynevezett "alvadási faktorok" végeznek el.
A murin tífuszt a Rickettsia typhi okozza, melyet a rágcsálókon vagy kutyákon, macskákon élősködő bolha csípése továbbít (trópusi patkánybolha és macskabolha) vagy a bolhaürülék figyelmetlen belekaparása a nyílt sebbe.
Kisagyi hypoplasia-nak nevezzük azt az állapotot, amikor az agy egy része, az úgynevezett cerebellum (kisagy) nem fejlődik ki, vagy röviddel a születés után elcsökevényesedik (visszafejlődik). A kiváltó ok lehet genetikai, összefügghet egy anyaméhbeli fertőzéssel, de gyakran ismeretlen marad.
Egy kutya gerincoszlopa számos kisméretű csontból épül fel, melyeket csigolyáknak hívunk. Ezek a koponya alaptól egészen a farokcsontig terjednek. A csigolyák rugalmas korongszerű porccal kapcsolódnak egymáshoz – ez a porckorong.
A teknősök - hüllők lévén- nem tudják szabályozni belső testhőmérsékletüket, ezért gondoskodnunk kell a megfelelő hőmérsékletről, vízmelegítővel. Valószínűleg a hideg okozhatja a teknős inaktivitását. Természetesen teleltetni is lehet őket, de sok olyan faj van, amit kifejezetten tilos, mert trópusi környezetben él! Az ékszerteknős 10-12 cm-nél nagyobb teknősöket érdemes teleltetni, mert ezek már elég erősek a telelés átvészeléséhez. A telelés előtt koplaltatni kell két hétig a teknőst, hogy a béltartalma kiürülhessen! Ezután egy akváriumba kell tenni, amiben a vízszint a teknős páncéljánál nem magasabb, nehogy megfulladjon! A gombásodás elkerülése érdekében kicsi sót kell tenni a vízbe és sötét helyre tenni, kb 5-12 C fokos környezetbe. Rendszeresen ellenőrizni kell az állatot a telelés alatt, bármi rendellenességet észlel, akkor azonnal le kell állítani a telelést! A telelés 1-3 hónapig tartson és ekkor is havonta le kell cserélni a vizet. Az ébredés után fokozatosan kell visszamelegíteni, kb két hét alatt és csak ezután kínálja meg táplálékkal. Élettartamuk: kb. 20-40 év is lehet.
Számos halfaj nősténye képes egymagában is leikrázni, azonban természetesen az ikrák terméketlenek lesznek ez esetben. Mesterségesen megtermékenyíteni csak hím aranyhal segítségével lehetne (nagyüzemi módon), otthoni tenyésztésnél egy hím aranyhal aktív közreműködése szükséges a termékeny ikrázáshoz. Spontán ikrázás általában ritkábban következik be, mint a normál ikrázásonkénti időköz, azonban mindkettő a körülményektől hőmérséklettől, táplálástól, vízminőségtől, stb függ.
A tollváltás során jelentkező viszkető érzés tolltépésre késztetheti a madarat, netán a tolltokok kipattanásával leváló szarurétegből ( a folyamat meggyorsításával) igyekszik az esetleges kalciumhiányt kielégíteni. Egy kis tálban kellene kalciumkészítményt (pl. Kondifix-mineral) eléjük tenni. Ha a kopasz felületek kb. egy héten belül nem regenerálódnak, úgy meg lehet próbálni a párjától ideiglenesen elválasztani. Ha ez netán fokozott tolltépsét eredményezne, akkor azonnal vissza kell tenni és lehet kezelni őket atka, tolltetű ellen. Élősködők elleni megelőzésként egy hosszú hatásidejű spot on készítmény lehetne használni, mint pl. Ivermectin light. Betegség, baktériumfertőzés a leírtak alapján nem valószínűsíthető.
Új madár beszerzésekor fontos, hogy legalább két hét karantén időszakot tartsunk. Ez idő alatt elvégezzük a féregtelenítést és más élősködőktől való menetesítés, a bélflórát "beállítjuk", átszoktatjuk a jövevényt az általunk etetett eleségekre, illetve megfigyeljük, nem jelentkezik-e valamilyen betegség tünete. Ha a féregtelenítés nem hoz eredményt és tovább fogy a madár, akkor egy szélesspektrumú antibiotikum kúrát kellene elvégezni. Ehhez állatorvos felkeresése szükséges.
A probléma mindenképpen állatorvosi vizsgálatot igényel. Üdvözlettel, Zsömböly Miklós