1951. Kutya thrombocytopenia
A thrombocytopenia egy olyan rendellenesség, amelyben a vérlemezek száma alacsonyabb a normálisnál. A vérlemezkék valójában darabjai a különleges sejteknek, amelyek szükségesek a vér megfelelő alvadásához.
A thrombocytopenia egy olyan rendellenesség, amelyben a vérlemezek száma alacsonyabb a normálisnál. A vérlemezkék valójában darabjai a különleges sejteknek, amelyek szükségesek a vér megfelelő alvadásához.
A Von Willebrand-kór egy gyakori örökletes vérzési rendellenesség embereknél és kutyáknál egyaránt. A véralvadás egy bonyolult mechanizmus; a vérlemezkék mellett a vérrögképződés egy hosszú kémiai láncreakció eredménye, melyet egyes molekulák, úgynevezett "alvadási faktorok" végeznek el.
A murin tífuszt a Rickettsia typhi okozza, melyet a rágcsálókon vagy kutyákon, macskákon élősködő bolha csípése továbbít (trópusi patkánybolha és macskabolha) vagy a bolhaürülék figyelmetlen belekaparása a nyílt sebbe.
Kisagyi hypoplasia-nak nevezzük azt az állapotot, amikor az agy egy része, az úgynevezett cerebellum (kisagy) nem fejlődik ki, vagy röviddel a születés után elcsökevényesedik (visszafejlődik). A kiváltó ok lehet genetikai, összefügghet egy anyaméhbeli fertőzéssel, de gyakran ismeretlen marad.
Egy kutya gerincoszlopa számos kisméretű csontból épül fel, melyeket csigolyáknak hívunk. Ezek a koponya alaptól egészen a farokcsontig terjednek. A csigolyák rugalmas korongszerű porccal kapcsolódnak egymáshoz – ez a porckorong.
Elképzelhető az allergia, de egy könnyezésnek és kötőhártya gyulladásnak számos oka lehet. Pld. ennél a fajtánál gyakran záródik el a könnycsatorna. Keressen fel feltétlen egy állatorvos kollegát!
A kalitba történő visszacsalogatáshoz a kedvenc eleségük (pl. fürtösköles) felkínálása a legmegfelelőbb. Amennyiben többszöri kísérletezés után sem mennek a madarak maguktól a helyükre, elgondolkodtató, hogy nem kellene-e nagyobb kalitot venni, mint rendszeresen kitenni a papagájokat a befogással járó stressznek.
Sem a zsíros ételek, sem a kenyér ill. száraz táp nem okoz bőrgombásodást. Az csak gombafertőzés eredményeként alakul ki, de leginkább akkor, ha a szervezet természetes ellenálló képessége valamilyen oknál fogva csökken. Úgy gondolom, hogy ha csak gombafertőzésről volt szó, a diéta folytatása felesleges. Amennyiben más is közrejátszott a tünetek kialakulásában (pl. táplálék-allergia), akkor szóba jöhet speciális étrend. Ma már kiváló gyógytápok vannak, melyek etetésével normális kondíció érhető el a tünetmentesség mellett.
Megértem az aggódásukat és a segíteni akarásukat, de sajnos sok jóval nem tudom kecsegtetni Önöket. A házilagos itatgatással nagy károkat nem lehet előidézni, de sok haszna sem lesz (ahogy ezt Önök is írják). Igazi esélyt az állapotának javulására csak a nagyon intenzív állatorvosi kezelés hozhatna, amibe beletartozna sok minden: állandó intravénás cseppinfúzió, intravénásan adott gyógyszerek, erősítőszerek, stb. Ennek a kivitelezése azonban sokszor nem egyszerű, ill. nem oldható meg. Lehet, hogy tényleg jobb lenne elengedni...
Lehet, hogy van egy kis hólyaghurutja. Tüzelés után nem lenne meglepő. De más oka is lehet,amit azonban csak alapos húgyúti vizsgálatok után lehetne megmondani.