1951. Kutya thrombocytopenia
A thrombocytopenia egy olyan rendellenesség, amelyben a vérlemezek száma alacsonyabb a normálisnál. A vérlemezkék valójában darabjai a különleges sejteknek, amelyek szükségesek a vér megfelelő alvadásához.
A thrombocytopenia egy olyan rendellenesség, amelyben a vérlemezek száma alacsonyabb a normálisnál. A vérlemezkék valójában darabjai a különleges sejteknek, amelyek szükségesek a vér megfelelő alvadásához.
A Von Willebrand-kór egy gyakori örökletes vérzési rendellenesség embereknél és kutyáknál egyaránt. A véralvadás egy bonyolult mechanizmus; a vérlemezkék mellett a vérrögképződés egy hosszú kémiai láncreakció eredménye, melyet egyes molekulák, úgynevezett "alvadási faktorok" végeznek el.
A murin tífuszt a Rickettsia typhi okozza, melyet a rágcsálókon vagy kutyákon, macskákon élősködő bolha csípése továbbít (trópusi patkánybolha és macskabolha) vagy a bolhaürülék figyelmetlen belekaparása a nyílt sebbe.
Kisagyi hypoplasia-nak nevezzük azt az állapotot, amikor az agy egy része, az úgynevezett cerebellum (kisagy) nem fejlődik ki, vagy röviddel a születés után elcsökevényesedik (visszafejlődik). A kiváltó ok lehet genetikai, összefügghet egy anyaméhbeli fertőzéssel, de gyakran ismeretlen marad.
Egy kutya gerincoszlopa számos kisméretű csontból épül fel, melyeket csigolyáknak hívunk. Ezek a koponya alaptól egészen a farokcsontig terjednek. A csigolyák rugalmas korongszerű porccal kapcsolódnak egymáshoz – ez a porckorong.
Amennyiben egy kifejlett, ivarérett korú állatról van szó, akkor egy alapos megfigyelés során összehasonlítja az adott kutyafajta un. ´fajtastandardjával´. (www.fci.be) Amennyiben megegyezőnek találja (gyakorlatilag ugyan ezt kell/kellene csinálnia a fajtakiállításokon a bíróknak is !) A kölyök kutya esetén, amennyiben mind a két szülő rendelkezik törzskönyvvel, akkor a szülők és a kölyök DNS vizsgálata adhat egyértelmű eredményt. Csak a kérdés már egy korábbi állapotra is visszavezethető, ugyan is közismerten a korrupció okán olyan kutyák is rendelkeznek törzskönyvvel amelyek eltérnek az adott fajta fajtaleírásától.
Mindig legyen előttük tiszta alom, lehetőleg külön mindegyik állatnak saját. Amelyik rossz helyre piszkít, azt keményen meg kell dorgálni (szóban!). Az alomtálcákat naponta el kell mosni, hogy teljesen szagmentesek legyenek.
Ha a fűtött lakásban lett elszállásolva, akkor szabadon engedés előtt fokozatosan vissza kell szoktatni a hidegebb időhöz. Amennyiben probléma nélkül elfogadja az eleséget, nem vergődik a kalitban, akkor érdemes lenne elengedésével egy napsütéses időszakot megvárni, mikor napközben 10 fok fölé emelkedik a hőmérséklet. A lényeg, hogy a márciusban már szabad legyen, mivel ekkor már nagyon közeleg a párválasztások időszakának vége . Kihelyezett odúval, etetővel elérhető, hogy a ház körül maradjon, szerencsés esetben szaporodjon is.
Létezik többféle táp (Royal Canin, Hill´s, Eukanuba stb.) és kiegészítő (Dermanorm, Lavet stb.), de elsősorban a szőrhullajtás okát kellene megkeresni, ami valóban hormonális ok is lehet, de összefüggésben lehet a műtéttel is...
Ilyen jellegű bódítószer nincs, azonban megpróbálhatnák természetes úton koptatni a körmeit. Lehet kapni un. kaparófákat. Ha hozzászokik ennek használatához, nem kell többé bajlódni a karomvágással.